SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Nastal už čas na príchod GPT-5?

Výskum a vývoj
0

Niekoľko dní po marcovom vydaní GPT-4 odborníci na umelú inteligenciu vyzvali spoločnosť OpenAI, aby pozastavila ďalšie experimenty s umelou inteligenciou, čo by v podstate znamenalo, že nebude trénovať nič nad rámec svojho najnovšieho modelu. Dôvodom boli pravdepodobne obavy z umelej inteligencie alebo možno len chceli zastaviť spoločnosť podporovanú Microsoftom na polceste, pretože pre nich začínalo byť ťažké dobehnúť ju. Pre OpenAI sa však už objavuje ďalšia veľká konkurencia. Jeden z najnovších príkladov je Anthropic, ktorý predstavil Claude-2.

Ak porovnáme schopnosti GPT-4 s Claude-2, v mnohých prípadoch Anthropic prekonáva OpenAI. Veľký rozsah kontextu 100K oproti 32K pri GPT-4, ktorý je navyše dostupný za oveľa nižšiu cenu, ho robí vhodným pre mnohé spoločnosti a ich prípady použitia. A zdá sa, že OpenAI sa rozhodol nechať sa doháňať konkurenciou. Sam Altman uviedol, že nástupcu GPT-4 „nejaký čas“ nebudú trénovať, keďže spoločnosť má aj tak veľa práce pred tým, než začne budovať nový model. To bolo v apríli.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

V júni potom Altman povedal, že v OpenAI ešte nezačali trénovať GPT-5 a sústredí sa len na budovanie nových nápadov. Teraz je tu dokonca Elon Musk so svojou vlastnou spoločnosťou xAI, ktorá má konkurovať OpenAI. „Keď sme dokončili GPT-4, trvalo nám viac ako šesť mesiacov, kým sme boli pripravení ho zverejniť,“ povedal Altman pre Economic Times. To znamená, že spoločnosť už začala trénovať GPT-4, zatiaľ čo sa chystala vydať ChatGPT založený na GPT-3.5. Po vydaní ChatGPT založeného na GPT-3.5 v novembri 2022 trvalo spoločnosti OpenAI ďalších päť mesiacov, kým vydala GPT-4.

Od vydania GPT-4 uplynulo už päť mesiacov. Odvtedy spoločnosť síce zavádza postupné aktualizácie svojej technológie, ale nie je to nič zásadné. Objavili sa tvrdenia, že ďalšia verzia GPT už bude superinteligentná. V nedávnom blogovom príspevku o zladení modelov umelej inteligencie OpenAI uvádza, že superinteligenciu možno dosiahneme do štyroch rokov. Ak spoločnosť plánuje konkurovať rastúcim schopnostiam modelov AI iných spoločností, mohla by sa vykašľať na zastavenie tréningu GPT-5 a vytvoriť ho hneď.

Navyše jediné, čo sa z hľadiska schopností blíži skoku z GPT-3.5 na GPT-4, je zavedenie Code Interpretera. Niektorí odborníci tvrdia, že Code Interpreter je vlastne GPT-4.5. Je možné, že spoločnosť zatiaľ nechce používať toto označenie vzhľadom na reakcie na list o pozastavení vývoja. Je takisto možné, že OpenAI v súčasnosti školí GPT-4 s rôznymi modalitami, podobne ako to spoločnosť urobila pri prechode z GPT-3 na GPT-3.5. Zavedenie zásuvných modulov, API, multimodalita, to všetko naznačuje, že sa už začína trénovať aj GPT-5.  

Zdroj: analyticsindiamag.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať