PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Naučiť sa ovládať loď a získať kapitánske “papiere” už môžete aj vo virtuálnej realite

Technológie
0

Spoločnosť NauticEd, zaoberajúca sa výcvikom plachtenia na vode, ohlásila partnerstvo s MarineVerse, austrálskym priekopníkom simulácie plachtenia vo virtuálnej realite (VR). Spoločne chcú ponúknuť vôbec prvý kurz plachtenia vo virtuálnej realite, ktorý bude zahŕňať VR hry s technikami a programami výcviku plachtenia. Počiatočný kurz VR plachtenia Self Mastery bol vyvinutý v spolupráci týchto dvoch spoločností a obsahuje tréning plachtenia, ktorý vyvážene spája autentickosť a zábavu v pohlcujúcom virtuálnom zážitku z plachtenia.

Vo VR tréningu sa hráči postavia za kormidlo lode a naučia sa upravovať plachty, riadiť rýchlosť lode a navigovať. Loď reaguje na poveternostné podmienky a každé rozhodnutie hráčov a dáva im okamžitú spätnú väzbu o tom, ako ich konanie ovplyvňuje správanie lode. V príprave sú aj ďalšie, zložitejšie moduly, ako je dokovanie a manévrovanie v prístave, nočná plavba a nepriaznivé počasie. 

Za posledné dva roky sa využívanie virtuálnej reality rozšírilo, väčšinou prostredníctvom hier a fitnes aplikácií. NauticEd rozpoznal príležitosť, že vďaka rastúcej popularite a cenovej dostupnosti zariadení, ako je Meta Quest 2, by sa jedinečné schopnosti VR a inovácií MarineVerse dali využiť na zlepšenie a transformáciu výučby plachtenia. Od začiatku pandémie zaznamenali online kurzy plachtenia prudký rozmach, pričom NauticEd za posledných 24 mesiacov zaznamenal nárast registrácií o 43 %.

Aj tí, ktorí nemajú záujem o vzdelávací a certifikačný kurz, môžu jednoducho vyskúšať plavbu vo VR prostredníctvom hry MarineVerse bez toho, aby potrebovali predchádzajúce skúsenosti s plachtením. Podľa trénera inštruktorov NauticEd Edwarda O'Connera virtuálna realita podobne ako letecký simulátor aktivuje rovnaké nervové dráhy, aké sa vyskytujú v reálnom živote. Zapojením celej mysle a tela VR buduje svalovú pamäť a umožňuje dlhšie zapamätanie.

„Skutočným prínosom vzdelávacieho prostredia VR pre nových účastníkov je to, že za chyby nemusia platiť. To vedie k uvoľnenej, menej úzkostnej a menej stresujúcej skúsenosti.“ Kurz plachtenia vo virtuálnej realite s modulom Self Mastery je teraz prístupný cez webovú stránku NauticEd alebo cez aplikáciu MarineVerseCup. Aplikácia MarineVerse Cup vyžaduje VR náhlavnú súpravu Meta Quest.

Zdroj: sail-world.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať