SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Nezničiteľná robotická ruka odolá aj úderom kladiva

Technológie
2

Naučiť AI ovládať robota môže byť nákladné a deštruktívne, pretože si vyžaduje tisíce opakovaných pokusov a omylov. Aby sa roboty počas fáz učenia nerozpadli, spoločnosť Shadow Robot Company v spolupráci s Google DeepMind vytvorila mimoriadne odolnú ruku s väčšími, pružnými časťami a ovládacími prvkami. Táto nezničiteľná robotická ruka s hmotnosťou 4,1 kg vydrží údery piestov alebo kladív a používa sa na vývoj novej generácie robotov s umelou inteligenciou.

Ruka s tromi prstami sa dokáže otvoriť a zatvoriť len za 500 milisekúnd a je dostatočne odolná na to, aby prežila náročný a často deštruktívny proces učenia AI, ako interagovať so svetom. Robotická ruka je asi o 50 percent väčšia ako ľudská a má len tri prsty, a preto nepôsobí tak ľudsky ako mnohé iné. No robustný dizajn je nevyhnutný kompromis, aby vydržala proces učenia.

Zatiaľ čo roboty v továrňach dokážu vykonávať jednoduché postupy, ako je presúvanie predmetov z jedného miesta na druhé, skutočný svet vyžaduje zložitejšie pohyby. Na to, aby roboty mohli vykonávať zložitejšie úlohy alebo konať autonómne, budú potrebovať AI na ovládanie svojich motorov. Ruka je vybavená aj stovkami malých kamier pod kožou, ktoré zisťujú, ako sa koža deformuje pri uchopení predmetu, čo jej umožňuje určiť tvrdosť alebo mäkkosť predmetu.

Hoci cena ešte nebola potvrdená, očakáva sa, že ruka bude lacnejšia ako iné roboty vyrobené v minulosti vďaka svojej konštrukcii zameranej na jednoduché opravy a výmenu dielov. Hoci bola ruka vyvinutá pre spoločnosť DeepMind a v spolupráci s ňou, bude sa predávať aj iným spoločnostiam a výskumným inštitúciám.

Zdroj: dailymail.co.uk.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Geniusruka reakcia na: Nezničiteľná robotická ruka odolá aj úderom kladiva

18.5.2024 08:05
Asi to ma pripomenut jeden velmi uspesny kvalitny rusky film,teda v tom horsom slova zmysle,mam taky pocit,alebo akoby pred polstorocim na internete propagovali novy karburator pre Trabant...
Reagovať

Super reakcia na: Nezničiteľná robotická ruka odolá aj úderom kladiva

16.5.2024 20:05
Dobrý nápad
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať