CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Nice Visions: slovenský startup navrhuje solárne panely v štýle modranskej keramiky

Tlačové správy
0

Startup vyhral slovenské kolo súťaže PowerUp! a je v hre o financovanie vo výške až 150-tisíc eur

V regionálnom finále súťaže PowerUp!, organizovanom najväčšou európskou energetickou platformou InnoEnergy, vybrala porota najlepší slovenský startup, ktorý pracuje na inováciách v oblasti energetiky. Víťazom je Nice Visions, inovatívne štúdio navrhujúce solárne panely s krásnym a originálnym dizajnom. Druhé miesto získal startup Bavenir, na treťom mieste sa umiestnila firma Personal Energy Storage.

“Slovensko je rozhodne krajina, z ktorej by investor nemali spúšťať oči. Technológie, ktoré sme videli vo regionálnom finále súťaže majú veľký trhový potenciál. Osobitne ma teší víťazný tím Nice Visions, ktorý môže zmeniť pohľad spotrebiteľov na solárne panely,” hovorí Christo Balinow, Business Development Manager pre Severnú Ameriku, Strednú a Východnú Európu a Blízky Východ v ‎KIC InnoEnergy.

Tretieho ročníka súťaže, ktorú organizuje InnoEnergy – najväčší európsky akcelerátor v odvetví čistej energie,  sa zúčastnilo takmer 160 začínajúcich firiem z 23 krajín strednej Európy. Regionálnemu finále v Bratislave, podobne ako ostatným 11 regionálnym finále (ktoré sa konali v Maďarsku, Grécku, Chorvátsku, Litve, Českej republike, Estónsku atď.) predchádzali intenzívne tréningy. Biznisové workshopy na Slovensku viedol Ákos Dervalics, skúsený tréner a kouč. Účastníci mali možnosť overiť si obchodné modely a zlepšiť svoje prezentačné schopnosti.

V regionálnom finále predstavilo 7 najlepších startupov zo Slovenska svoje inovatívne riešenia pred porotou, investormi a zástupcami médií.

Matej Michlík, spoluzakladateľ spoločnosti Nice Visions, povedal: „Máme radosť, že sme pritiahli pozornosť poroty na naše riešenie, ktoré umožňuje bezproblémové nasadenie solárnych panelov na miesta, o ktorých sa nikdy predtým ani neuvažovalo. S našimi Tiles môže každý majiteľ domu vyrábať čistú energiu a zároveň zlepšiť vzhľad svojho domu namiesto kazenia ho bežnými panelmi."

Účastníci boli hodnotení nielen z hľadiska profesionálneho obsahu, ale aj v kontexte obchodnej informovanosti a potenciálu tímu a produktu. Hlavným rečníkom podujatia bol Igor Kočiš, zakladateľ a CEO GA Drilling, slovenskej hi-tech spoločnosť vyvíjajúcej plazmové vrtné technológie pre ropný a geotermálny priemysel. Porotu tvorili: Jaroslav Lupták, investičný manažér Neulogy Ventures; Heliodor Macko, CEO spoločnosti SEAK Energetics; Andrej Juris, predseda predstavenstva Západoslovenskej distribučnej spoločnosti; Michal Kraszewski, Business Creation Manager spoločnosti InnoEnergy a Innovation & VC Expert v Open Innovation Hube skupiny MOL.

Dňa 22. novembra bude Nice Visions čeliť víťazom ďalších regionálnych finále súťaže v RaM Colosseum v Budapešti, kde bude súťažiť o finančné ceny (20 000 eur v prípade prvého miesta) a účasť v prestížnom akcelerátori Highway®, ktorý pomáha pretvoriť začínajúce firmy v počiatočnom štádiu vývoja na úspešné podniky s možnosťou získať financovanie do výšky 150-tisíc eur.

Zsolt Winkler (vedúci Open Innovation Hub, skupina MOL – globálny partner súťaže) povedal k výsledkom slovenského kola:

„Skupina MOL ako medzinárodná ropná a plynárenská spoločnosť sa verí, že pokrok v technológiách a nové spotrebiteľské návyky zásadne zmenili celý náš priemysel. S cieľom udržať krok s globálnymi trendmi a vonkajšími výzvami chce byť MOL súčasťou spolupracujúceho inovačného ekosystému, keďže inovácie považujeme za jeden z spôsobov, ako rýchlo reagovať na meniace sa potreby zákazníkov. Skupina MOL má preto zámer otvoriť sa novým podnikom a hľadať nové partnerstvá. Aj vďaka kontaktu so startupovou komunitou chce MOL nachádzať riešenia, ktoré firme pomôžu stať sa prvou voľbou zákazníkov v pohybe. Veríme, že súťaž PowerUp! výrazne podporí iniciatívu skupiny MOL identifikovať a spolupracovať s najinovatívnejšími začínajúcimi podnikmi v regióne strednej a východnej Európy.“

Agnieszka Wasilewska-Semail (CEO, RAFAKO – globálny partner súťaže) hodnotila dôležitosť súťaže nasledovne:

„Ako aktívny účastník Spoločenstva znalostí a inovácií od roku 2011, kedy boli spustené prvé inovačné projekty, InnoEnergy sa stala jedným z najcennejších partnerov našej spoločnosti. Podporujeme poslanie spoločnosti InnoEnergy zvyšovať dosah vďaka inováciám v oblasti udržateľnej energie, ktoré je v súlade s obchodnou motiváciou spoločnosti RAFAKO, keďže naša práca nie je obmedzená iba na dizajn a výrobu zariadení. Naším ambicióznym cieľom je, aby výroba elektrickej energie bola čo najšetrnejšia k životnému prostrediu. Súťaž PowerUp! dokonale zodpovedá cieľom RAFAKO a dúfame, že objavené startupy prispejú k čistejšiemu životnému prostrediu.“

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať