ANTIK_2024 ANTIK_2024 ANTIK_2024

Noctua NH-L9i / Profesionálny chladič do počítačov HTPC

Archív NXT
0

K súčasnému trendu neustáleho zmenšovania počítačov prispievajú najmä výrobcovia procesorov, ktorí sa snažia ďalej znižovať elektrické nároky novších modelov. Vďaka nižšej spotrebe možno použiť menšie napájacie adaptéry a najmä menšie chladiče, ktoré umožňujú ďalšiu miniaturizáciu počítačových skriniek. V redakcii sme otestovali nový miniatúrny chladič Noctua, ktorý prekonáva nejedného väčšieho konkurenta.


Noctua NH-L9i má rozmery pasívu len o niečo väčšie ako 92 mm ventilátor

Výrobcovia chladičov sa pretekajú v uvádzaní výkonnejších a väčších chladičov, ktoré svojou veľkosťou zahanbia aj nejeden zdroj ATX. O to viac sme boli prekvapení, keď sme v redakcii rozbalili nový chladič od spoločnosti Noctua s rozmermi pasívu len 95 × 95 × 23 mm, čo prekonáva aj bežný dotykový telefón. Napriek miniatúrnym rozmerom obsahuje pasív až 55 hliníkových chladiacich listov, ktoré pretína dvojica zahnutých trubičiek heatpipe. Styčná plocha chladiča je z medi, ale celý pasív má poniklovanú povrchovú úpravu, ktorá zabraňuje prirodzenej oxidácii. Robustná konštrukcia s hrubými chladiacimi listami a kvalitnými spojmi zodpovedá za pomerne vysokú hmotnosť 345 g vzhľadom na rozmery.

NHL9i_set.jpg
K chladiču sa dodáva bohaté príslušenstvo

Vďaka malým rozmerom pasívu nemôže nastať kolízia s pamäťovými modulmi alebo grafickou kartou, ktorá býva v prípade základných dosiek formátu mini-ITX veľmi blízko socketu s procesorom. Noctua NH-L9 je dostupná v dvoch vyhotoveniach, určených pre platformu Intel alebo AMD. Zatiaľ čo pri verzii AMD nechýba podpora socketu FM2 s novými procesormi Trinity, pri platforme Intel je okrem štandardných socketov LGA 1155/1156 podporovaný aj zatiaľ neuvedený socket LGA 1150, ktorý budú využívať procesory Intel Haswell. Obidve verzie chladiča využívajú nový montážny systém SecuFirm2, ktorý umožňuje jednoduchú montáž bez potreby použitia rámčeka backplate. Montáž je preto jednoduchá a veľmi rýchla, keďže pozostáva len z troch krokov: na očistený procesor sa nanesie tepelne vodivá pasta NT-H1, priloží sa chladič a zozadu sa prichytí štvoricou skrutiek.

NHL9i_side.jpg
Chladič má pri použití ventilátora s profilom 14 mm výšku len 37 mm

Takmer celú vrchnú časť pasívu pokrýva firemný ventilátor NF-A9x14 so šírkou 92 mm a zníženým profilom s veľkosťou len 14 mm. Výška chladiča sa tak zastavila na vynikajúcej hodnote 37 mm. Pracovné otáčky ventilátora sa pohybujú v rozsahu 300 ÷ 2500 ot./min a sú regulované pomocou napájania PWM zo základnej dosky. Na dodatočnú reguláciu možno použiť aj redukciu L.N.A., ktorá obmedzuje maximálne otáčky približne na 1800 ot./min. Na zníženie prenosu vibrácií a aerodynamického hluku ventilátora slúžia gumené nožičky a špeciálny tvar lopatiek nielen na rotore, ale aj statore. Vďaka použitiu kvalitných ložísk SSO druhej generácie poskytuje výrobca až 6-ročnú záruku. Napriek tomu balenie obsahuje aj upevňovacie skrutky pre bežné ventilátory s 25 mm profilom, ktoré si môže používateľ kedykoľvek vymeniť.

Noctua-1.jpg
Technické špecifikácie chladiča

Testujeme

Miniatúrny chladič sme testovali na redakčnom procesore Intel i5 2500k, ktorý sme sa pre dostatočný výkon chladiča nebáli ani pretaktovať. Testy prebiehali pri maximálnych, ale aj zredukovaných otáčkach pomocou redukcie L.N.A.. Oproti špecifikáciám sme pri obidvoch režimoch zaznamenali približne o 100 ot./min vyššie pracovné otáčky. Výsledné teploty takmer lineárne škálujú s narastajúcim teplom vyžarovaným od procesora a sú závislé najmä od otáčok ventilátora. Na rozdiel od veľkých chladičov sú síce teploty horšie asi o 10 až 15 °C, ale na taký miniatúrny chladič je to až neuveriteľný výsledok. Nedostatočná plocha malého pasívneho chladiča musí byť na dosiahnutie vysokého výkonu zásobovaná dostatočným prietokom vzduchu, ktorý pri vysokých otáčkach ventilátora vytvára výraznejší hluk. Po zregulovaní otáčok poklesne hlučnosť na 35 dBA, čo pri kvalitnejšej skrinke postačuje aj na použitie v HTPC. Hoci chladič je určený najmä pre procesory s príkonom do 65 W, v našom teste si bez väčších problémov poradil aj s príkonom 120 W.

Noctua-2.jpg
Namerané teploty a hlučnosť pri testoch

Verdikt PC REVUE

Miniatúrny chladič Noctua NH-L9 je vhodný najmä do úzkych počítačov HTPC, ktoré kombinujú dostatočný výkon procesora s nízkou hlučnosťou. Chladič je dostupný pre platformy Intel aj AMD, kde je pri vyššom hluku schopný ochladiť aj procesory s vyšším príkonom. Vynikajúce prevádzkové vlastnosti narúša len nadštandardná cena, ktorá však zodpovedá vysokej kvalite produktu.

Cena: 40 EUR
Zapožičal: Noctua

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať