ASUS_122021 ASUS_122021 ASUS_122021

Notebook alebo tablet?

0

Kúpiť si nový notebook alebo radšej tablet? Ani v redakcii nemáme jednotný názor. Prečítajte si dva protichodné pohľady.

Názor Michala Reitera

Rozmach tabletov je v plnom prúde, krivka nákupov stále stúpa, no povedzme si priamo: Stará dobrá klasika v podobe notebooku je najlepšie riešenie na prácu aj zábavu. Najmä ak chceme skĺbiť obe činnosti. Notebook, nech už má akýkoľvek operačný systém, je nástroj, vďaka ktorému sa dá pracovať pohodlne aj na cestách, v kaviarňach, ale aj v kancelárii. Je to otázka rozmerov a typu zariadenia. Prejaví sa to najmä na produktivite.

Tablet jednoducho nie je určený na bežné kancelárske činnosti. Potrebujem si zobraziť dve okná vedľa seba, čo je vo Windows hračka a na rozlíšení full HD mám prakticky neustále zobrazené dve okná. Či už je to tabuľka a dokument, prehliadač a dokument, alebo iná kombinácia programov. Druhá vec je prirodzené vykonávanie úloh. Tým nemyslím odpisovanie na Facebooku, četovanie či písanie e-mailov.

Práca so súbormi na notebooku je neporovnateľne lepšia. Nehovoriac napríklad o multimediálnom využití. Áno, aj na tablet nainštalujete grafické programy. Skúste však vložiť kartu z fotoaparátu a hromadne zmenšiť 200 fotiek. Hromadne ich „prehnať" automatickou úpravou, prípadne vložiť vodoznaky. S tabletom to nemusíte ani skúšať. Už len také nahranie galérie obrázkov na Facebook vyžaduje dávku trpezlivosti. Na opisné texty k jednotlivým fotkám zabudnite.

Ak teda máme na mysli použitie špeciálnych programov. Takisto zálohovanie je na notebooku veľmi jednoduché. Vytvoríte viacsúborový archív RAR a nahráte na cloud. Dá sa to síce aj na tablete, ale je to trochu nepohodlné.

Notebooky spĺňajú všetky požiadavky na bežné činnosti a ich systémy sa za tie roky prispôsobili potrebám ergonomického ovládania. Organizovanie vlastných dát je podstatne jednoduchšie. To platí aj pri využívaní špecifických programov, napríklad Delphi alebo iných na tvorbu aplikácií. Tlač dokumentov je ešte stále najjednoduchšia z počítača, ak chcete mať úplnú kontrolu nad výtlačkami. To platí zatiaľ aj pri skenovaní.

V kancelárii sú spravidla potrebné aj také úkony, ako je vystrihnutie pár strán z dokumentu PDF alebo jeho revidovanie, čo na tablete neurobíte. Takisto prezeranie dokumentov PDF na tablete nie je práve najpohodlnejšie. Neustále približovanie, posúvanie a najmä pomalé prekresľovanie zaberá čas, a tak najschodnejšou cestou je dokument si nakoniec vytlačiť. Česť výnimkám, Apple iPad toto zvláda veľmi dobre.

Podľa mojej osobnej skúsenosti využívanie tabletu znamená rapídny pokles produktivity. Úlohy, ktoré by som urobil na počítači na pár kliknutí, na tablete zaberú viac času a ide o akési „laborovanie" nad problémom. Nakoniec skončím v browseri a čítaním novín.

Verdikt

Prenosný počítač ako univerzálny nástroj na rôzne typy úloh stále vyhráva. Neveríte? Prineste si na týždeň do práce tablet s Androidom alebo aj s iOS a zbadáte sa už po prvej hodine. Nie je to až tak otázka hmotnosti. Keď cestujete, nekúpite si ťažký notebook. Keď hľadáte nástroj na doma s občasným prenášaním, kúpite aj väčší stroj. Tablety majú budúcnosť, ale na tú si ešte musíme počkať. Navyše cena niektorých tabletov nekorešponduje s ich reálnym využitím a je na mieste zvážiť kúpu notebooku.

Názor Romana Kadleca

Osobne preferujem tablety, a to najmä pre ich flexibilitu. Ponuka trhu je dostatočne bohatá, aby si každý používateľ mohol vybrať model, aký potrebuje. Ak chcete dotykovú obrazovku na cesty, ktorá poslúži na pozeranie multimédií a na komunikáciu so svetom, potom vám postačí aj vhodne zvolený tablet s Androidom.

Z tých lacnejších modelov odporúčam MeMO Pady (7 a 8-palcové) od ASUSu, dobrá voľba pre náročnejších používateľov sú napr. Yoga Tablety 2 (8 a 10-palcová verzia). Sú to výborné zariadenia, ku ktorým môžete pripojiť cez Bluetooth klávesnicu a používať aj na pohodlnú tvorbu textu. V poslednom čase sa objavujú ozajstné mobilné klávesnice, ktoré sú tenké 5 ÷ 6 mm a majú hmotnosť 180 ÷ 200 gramov. Hmotnosť v kombinácii s tabletom sa často pohybuje na úrovni 500 ÷ 800 gramov, čo je naozaj výborné. Takáto súprava nezaberá veľa miesta, a keď si chcete počas cestovania pozrieť obľúbený film, používate iba tablet. Klávesnica vám neprekáža na kolenách.

tablety.jpg

Hovorí sa, že tablety sú určené na zábavu a konzum obsahu. Konvertibilné tablety so systémom Windows však nahradia notebooky už dnes.

Súhlasím s tvrdením, že notebooky sú pre mnohých ľudí lepší pracovný nástroj. Nemyslím si však, že ide o formát zariadenia, ale skôr o operačný systém. Windows je na pracovné účely najlepšia voľba. Tablet s Windows bez myši a klávesnice sa, samozrejme, z hľadiska produktivity nemôže rovnať notebooku. No na trhu sa čoraz viac presadzujú zariadenia 2 v 1. Ak majú odnímateľný displej, z môjho pohľadu ide stále o tablet. Tieto prístroje, označované aj ako konvertibilné alebo hybridné tablety, sú podľa mňa najlepšia voľba, ak hľadáte zariadenie na cesty. Kombinujú to najlepšie z oboch svetov. Často sa dajú kúpiť za lepšiu cenu ako notebooky, a hoci neponúkajú toľko výkonu, na bežnú prácu už dnes stačia - ak sa nechcete hrať 3D hry alebo pracovať s aplikáciami, ktoré sú náročné na výkon. Nehovoriac o tom, že výpočtová sila mobilných procesorov neustále rastie. Už teraz sa teším na to, až reálne otestujem prvé zariadenia s procesorom Intel Core M. Za veľkú výhodu považujem najmä hmotnosť a rozmery konvertibilných tabletov, ktoré sú často lepšie v porovnaní s notebookmi strednej triedy. A ich účel je prakticky totožný. Faktom však je, že notebookom s dedikovanými grafickými kartami sa grafickým výkonom nevyrovnajú.

Verdikt

Tablety sú mobilnejšie, tenšie, ľahšie a často flexibilnejšie. Povedzte, na čo mobilné zariadenie chcete, a v obchodoch kúpite tablet, ktorý vám bude vyhovovať. Nájdete aj prístroje, ktoré dokážu takmer plnohodnotne nahradiť notebooky a pritom používateľom dávajú možnosť voľby - ak klávesnicu nepotrebujete, vystačíte si iba s dotykovým displejom. Výhodná je lepšia mobilita, nevýhodou je slabší výkon. Výkonnostný rozdiel sa však bude počas najbližších mesiacov a rokov stierať.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať