NICEBOY_112021 NICEBOY_112021 NICEBOY_112021

Nová Mazda sama zastaví, ak zistí, že vodič má náhly zdravotný problém

Technológie
0

Autá už vedia samy zaparkovať, varovať ospalých vodičov, zaradiť sa späť do správnych jazdných pruhov. Na budúci rok by vozidlám, na ktorých pracuje Mazda, mala pribudnúť ďalšia schopnosť – zistiť, že vodič utrpel mŕtvicu či infarkt. Do konca roka 2025 by mali dokonca vedieť, že vodičovi hrozia náhle zdravotné problémy, a varovať ho. Umožnili by to údaje z kamier v interiéri auta bez použitia laserových snímačov alebo inej rušivej technológie. Navyše táto funkcia sa bude ponúkať v cenovo dostupných modeloch, nielen v luxusných vozidlách.

Mazda nedávno novinárom povedala, že spolupracuje s lekárskymi odborníkmi z rôznych inštitúcií vrátane univerzitnej nemocnice v Cukube, ktorí skúmajú zozbierané obrazové údaje, aby zistili, ako sa líši zdravý vodič od vodiča neschopného ovládať vozidlo, ktorý sa náhle skláti dopredu na volant. Po rozpoznaní problému systém Co-Pilot, ktorý ešte nemá oficiálny názov, čo najrýchlejšie zastaví vozidlo na bezpečnom mieste, napríklad na krajnici cesty. Vozidlo by malo potom trúbiť a blikať výstražnými svetlami, no o presných signáloch sa ešte nerozhodlo. Takisto uskutoční núdzové volanie záchranárom a polícii.

Na podobnej technológii pracujú aj ďalšie veľké automobilky vrátane Volkswagenu a Toyoty. Mazda plánuje po Japonsku ponúknuť túto technológiu aj v Európe. Spoločnosť pracuje aj na spôsoboch, ako predvídať zdravotný problém, ktorý môže nastať, aj keď si to vodič nemusí uvedomovať. Auto by malo napríklad sledovať spôsob, ako ľudia zaostrujú zrak, ale aj kývanie hlavou či drobné odchýlky v návykoch pri jazde a pod. 

Zdroj: apnews.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať