PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Nová apka presne deteguje Covid podľa hlasu človeka

0

Výskumníci z Inštitútu dátových vied patriaceho Maastrichtskej univerzite v Holandsku tvrdia, že ich smartfónová aplikácia dokáže odhaliť infekciu COVID-19 v hlasoch ľudí, navyše je presnejšia ako niektoré antigénové testy, lacná, rýchla a ľahko sa používa. Aplikácia umožňuje vzdialené, virtuálne testovanie a odpoveď ponúkne za menej ako minútu. Infekcia COVID-19 zvyčajne postihuje horné dýchacie cesty a hlasivky, čo vedie k zmenám v hlase človeka.

Výskumníci sa preto rozhodli preskúmať, či možno použiť AI na analýzu hlasov s cieľom odhaliť toto ochorenie. Použili údaje z crowdsourcingovej aplikácie COVID-19 Sounds od Cambridgeskej univerzity, ktorá obsahuje 893 zvukových vzoriek od 4352 zdravých a nezdravých účastníkov, z ktorých 308 malo pozitívny test na COVID-19. Výskumníci použili techniku ​​hlasovej analýzy nazývanú Mel-spektrogramová analýza, ktorá identifikuje rôzne funkcie hlasu, ako je hlasitosť, sila a zmeny v priebehu času.

SWAN_TITULKA_0722

Aby odlíšili hlas pacientov s COVID-19 od tých, ktorí túto chorobu nemali, vytvorili rôzne modely umelej inteligencie a vyhodnotili, ktorý z nich najlepšie funguje pri klasifikácii prípadov COVID-19. Zistili, že model s názvom Long-Short Term Memory (LSTM) prekonal ostatné modely. Jeho schopnosť správne odhaliť pozitívne prípady bola 89 percent a jeho schopnosť správne identifikovať negatívne prípady bola 83 percent. 

Zdroj: glamsham.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať