ACER_032021 ACER_032021 ACER_032021 Advertisement

Nová laserová zbraň zmení charakter námorných útokov

5

Keď bude americké námorníctvo v priebehu tohto roka pripravené na použitie novej laserovej zbrane s výkonom 60 kW, stratégia a taktika námorných útokov vstúpia do novej dimenzie. Vznikajúcim vysokoenergetickým laserom HELIOS (High-Energy Laser with Optical-dazzler and Surveillance) bude po pozemných a námorných testoch vyzbrojený torpédoborec Arleigh Burke Flight IIA DDG 51. Ten tak dokáže spáliť alebo znefunkčniť nepriateľské drony s vysokou presnosťou a rýchlosťou svetla.

Lasery sú nielen tiché, lacné, škálovateľné a presné, no možno ešte väčší význam má to, že strieľajú rýchlosťou svetla. Americké námorníctvo nedávno zverejnilo strategický dokument CNO NAVPLAN, kde sa opisuje moderná námorná vojna, ktorá je čoraz viac rozptýlená, zosieťovaná a riadená novými úrovňami autonómie s podporou umelej inteligencie.

Ako môžu lodné laserové zbrane zmeniť taktiku a stratégiu, pokiaľ ide o námornú vojnu? Namiesto použitia drahých antibalistických rakiet odpálených z torpédoborca budú mať velitelia možnosť znefunkčniť cieľ bez jeho úplného zničenia či výbuchu. Ak bude možné vyhnúť sa výbuchu, zníži sa riziko civilných obetí zapríčinených úlomkami bomby, keby k takémuto scenáru došlo v oblasti s frekventovanou námornou dopravou.

Zdroj: foxnews.com.

Redakcia

Všetky autorove články

5 komentárov

. reakcia na: Nová laserová zbraň zmení charakter námorných útokov

20.1.2021 13:01
Pc hnoj zase ukazuje svoj primitivizmus. Klamarske nadpisy rozsiruje na slovenskom webe. Co je to charakter utok? Co ma laser spolocne s utokom, ked jeho pouzitie je minimalne a je urceny na obranu? Nadpis je cisty blud a ten, co ho napisal a prelozil by mali ist kopat kanale. Clanok pod nadpisom je ok.
Reagovať

bedar reakcia na: .

26.1.2021 13:01
Pocuvaj, primitivizmus ukazujes ty svojim prispevkom. Ako formou tak aj obsahom. K obsahu - zmenit charakter utoku laserom znamena, ze utociaci protivnik, v tomto pripade lietadlo, dron alebo raketa uz nema k dispozicii tradicne formy utocenia, lebo bude rychlostou svetla zostrelene. P.S. aj ta gramatika - kanal, kanaly podla vzoru dub, duby, ty dube
Reagovať

tak Rusi to zasa obídu bravúrne, si myslím reakcia na: Nová laserová zbraň zmení charakter námorných útokov

20.1.2021 12:01
stačí pokryť drona zrkadlovými doštičkami na odrazenie laseru a ešte budú aj civilné straty odrazivosťou
Reagovať

RE: tak Rusi to zasa obídu bravúrne, si myslím reakcia na: tak Rusi to zasa obídu bravúrne, si myslím

20.1.2021 14:01
stačí ho drona pokryť odrazkami z bicykla a svetlo sa vráti tam odkiaľ prišlo (preto ich vidno v noci odrážať svetlo), keďže sú posunuté o 90 stupňov, teda vypálený lúč zničí sám seba. na 60kW treba počítať len o trochu hrubšiu vrstvu zrkadielka.
Reagovať

RE: RE: tak Rusi to zasa obídu bravúrne, si myslím reakcia na: RE: tak Rusi to zasa obídu bravúrne, si myslím

26.1.2021 13:01
Kokoooos, ze na to ti Americania neprisli.
Vase meno poprosim, aby som Vas zaradil do Wikipedie.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať