SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Nová ruská vesmírna zbraň by mohla odstaviť satelity na nízkej obežnej dráhe Zeme

Bezpečnosť
1

Podľa predstaviteľa amerického ministerstva obrany by ruská tajná protisatelitná zbraň mohla spôsobiť, že nízka obežná dráha Zeme bude pre satelity „nepoužiteľná“. Námestník ministra obrany pre vesmírnu politiku John Plumb poskytol počas vypočutia v podvýbore Snemovne reprezentantov viac podrobností o údajnej ruskej protisatelitnej zbrani. USA tvrdia, že táto zbraň zahŕňa odpálenie jadrového zariadenia vo vesmíre s cieľom vyradiť satelity.

Plumb uviedol, že detonácia správnej sily a na správnom mieste by mohla na určitý čas znemožniť používanie nízkej obežnej dráhy Zeme. K tomu by došlo uvoľnením elektromagnetického impulzu, ktorý môže poškodiť elektrické zariadenia. Plumb sa odvolával na americký vojenský test Starfish Prime z roku 1962, pri ktorom bola vo veľkej výške odpálená jadrová bomba a následný elektromagnetický impulz vyradil z činnosti šesť satelitov.

Varoval, že satelity, ktoré nie sú chránené proti jadrovému výbuchu vo vesmíre (čo platí pre väčšinu satelitov), by tak mohli byť významne poškodené. Zdôraznil takisto, že ruská zbraň by mohla mať významné dôsledky pre satelitný internetový systém Starlink spoločnosti SpaceX a iné komunikačné satelity. Hoci Plumb to nepovažuje za bezprostrednú hrozbu, varuje, že táto zbraň predstavuje globálne nebezpečenstvo.

Zdroj: pcmag.com.

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Cipy z praciek reakcia na: Nová ruská vesmírna zbraň by mohla odstaviť satelity na nízkej obežnej dráhe Zeme

14.5.2024 22:05
Tak teraz konecne vieme naco rusi brali na ukrajine stare pracky a vyberali z nich cipy
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať