SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Unikátny supravodivý materiál prináša prielom vo výrobe čistej energie z jadrovej syntézy

2

Vedci z Centra pre vedu o plazme a jadrovú syntézu MIT dosiahli významný prielom v oblasti jadrovej syntézy. Tento pokrok by mohol viesť k novej ére prakticky neobmedzenej výroby energie. Kľúčový je špeciálne navrhnutý magnet vyrobený z vysokoteplotného supravodivého materiálu.

Tento magnet má silu 20 tesla, čím prekonáva svetový rekord v sile magnetického poľa. (Na porovnanie, bežný magnet na chladničku má približne 0,001 tesla, zatiaľ čo veľmi silné magnety používané v zariadeniach magnetickej rezonancie dosahujú hodnotu 3 tesla.) Vedci to dosiahli odstránením izolácie okolo vrstiev materiálu použitého v magnete, čo je unikátny prístup pri vytváraní supermagnetov.

Magnet by sa mohol použiť na vybudovanie fúznej elektrárne, ktorá by vyrábala viac energie, ako spotrebuje, čo by viedlo k výrobe čistej elektrickej energie bez toho, aby prispievala ku globálnemu otepľovaniu alebo produkovala veľa rádioaktívneho odpadu. Energia z jadrovej syntézy si získava pozornosť ako potenciálny budúci zdroj energie popri iných obnoviteľných zdrojoch, ako je vietor a slnko.

Zdroj: thecooldown.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Supragenius reakcia na: Unikátny supravodivý materiál prináša prielom vo výrobe čistej energie z jadrovej syntézy

16.5.2024 07:05
Aňi za cias povojnového budovaťeľského nadšenia göbelsovskeho typu, aní ftédy asi nedosiahli taku mieru marihuanoveho optimizmu ako to dokazu nasi geniovia z tohto portálu. Česť Vašej pocťivej práci!
Reagovať

Unikátny supra hypra... reakcia na: Unikátny supravodivý materiál prináša prielom vo výrobe čistej energie z jadrovej syntézy

13.5.2024 08:05
... extra - mohlo by sa, dalo by keby sa... hurá, spása sveta (už po koľký krát ??) na dostrel...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať