
Nová technológia dokáže nabiť elektromobil za rovnaký čas, ako trvá tankovanie benzínu
Kanadský startup GBatteries prišiel s odvážnym tvrdením, že jeho technológia umožní nabiť elektromobil za rovnaký čas, aký je potrebný na naplnenie nádrže benzínom. Firma vytvorená absolventmi Carletonskej univerzity v Ottawe, leteckým inžinierom Kostyom Khumutovom, elektrotechnikmi Alexom Tkachenkom a Nickom Sherstyukom a CCO Timom Sherstyukom, získala investície od Airbus Ventures, Initialized Capital, Plug and Play a SV Angel. Jej systém využíva umelú inteligenciu na optimalizáciu procesu nabíjania elektrických vozidiel.
„Väčšina spoločností sa zameriava na vývoj nových chemikálií a materiálov na zlepšenie rýchlosti nabíjania batérií. Vývoj nových materiálov je však náročný a rozšírenie výroby pre potreby automobiliek si vyžaduje miliardy dolárov,“ povedal Khomutov. „Naša technológia je kombinácia softvérových algoritmov (AI) a elektroniky, ktorá funguje s batériami typu Li-ion, ktoré už boli validované, testované a vyrobené výrobcami batérií. Nič iné netreba meniť.“
Tím hovorí, že ich produkt umožňuje používateľom nabiť batériu výkonom 60 kWh na dojazd 190 km za 5 minút. Na porovnanie, súčasnými technológiami sa dá za 5 minút nabíjania dosiahnuť dojazd okolo 25 km.
„Táto technológia funguje s bežne dostupnými lítiovo-iónovými batériami a existujúcou infraštruktúrou na rýchle nabíjanie vďaka integrácii patentovaného samostatného adaptéra do nabíjacieho portu automobilu,“ uvádza sa vo vyhlásení tímu. Produkt bol predstavený na CES 2019.
Väčšina súčasných nabíjacích systémov je ovplyvňovaná rôznymi faktormi vrátane teploty, ktoré môžu spomaliť alebo zastaviť nabíjanie. Zariadenie GBatteries používa špecifický model nabíjania, ktorý „spomaľuje“ a „zrýchľuje“ nabíjanie podľa potreby. To umožní oveľa rýchlejšie nabíjanie za daných podmienok.
Inšpiráciou pre tím boli batérie mobilných telefónov, ktoré postupne degradujú, pričom dôvodom je zrejme nesprávny spôsob nabíjania. Hľadali preto postup, ktorý predĺži životnosť batérií a umožní dosiahnuť lepší nabíjací výkon. Pripravili jednoduchý riadiaci systém a algoritmus, ktorý otestovali na niekoľkých batériových článkoch. Po 6 mesiacoch testovania a ladenia začali byť viditeľné rozdiely medzi bežne nabíjanými batériami a tými, ktoré používali nový algoritmus.
Zatiaľ nevedno, kedy sa technológia dostane do komerčne dostupných vozidiel. Každopádne by mohla priniesť prielom a urýchliť nahradenie benzínových automobilov ekologickejšou alternatívou.
Zdroj: techcrunch.com.
Zobrazit Galériu