SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Nová technológia prístupových kľúčov je odolná aj proti hackerom

3

Spoločnosť 1Password, zameraná na ochranu a správu hesiel, tvrdí, že jej nová technológia je takmer úplne odolná proti útokom hackerov. Táto technológia už existuje a osvojujú si ju stránky, služby a používatelia v rýchlo rastúcom počte. 1Password prezradil, že v jeho adresári prístupových kľúčov je zaregistrovaných viac ako 100 webových stránok, aplikácií alebo služieb. Patria medzi ne veľké mená ako Adobe, Amazon, Apple, GitHub, Google, Microsoft, Nintendo, Nvidia, PayPal, TikTok, Uber a ďalší.

Prístupové kľúče, ktoré boli pôvodne spustené ako iniciatíva spoločností Apple, Google a Microsoft, využívajú štandardy zabezpečenia, ako sú FIDO a WebAuthn. Možno si ich vyskúšať na Passkeys.io, kde jednoduchý demo účet ukazuje, aké jednoduché je ich používanie a vytváranie. Google tvrdí, že používanie prístupových kľúčov je „výrazne rýchlejšie ako heslá“, pričom prihlásenie sa do účtu  trvá v priemere 14,9 sekundy v porovnaní s 30,4 sekundami pri heslách. „Prístupové kľúče eliminujú heslá. Bez hesiel nie je čo ukradnúť, takže útoky sociálneho inžinierstva ako phishing sú neúčinné,“ povedal produktový riaditeľ 1Password Steve Won.

Každý prístupový kľúč sa skladá z dvoch kľúčov – jedinečného verejného kľúča, ktorý je vytvorený a uložený na serveri danej spoločnosti, a súkromného kľúča, ktorý je uložený na zariadení používateľa. Verejný kľúč sa používa na vytvorenie výzvy, ktorú možno vyriešiť iba súkromným kľúčom. Je takmer nemožné, aby hackeri uhádli alebo zachytili prístupové kľúče, pretože kľúče sú náhodne generované a počas procesu prihlásenia sa nikdy nezdieľajú. Čo sa však stane, ak stratíte zariadenie spojené s vaším heslom alebo ak je v prípade potreby nedostupné?

Toto je skutočný problém, pretože väčšina ľudí bude na tento účel pravdepodobne používať smartfóny. „Ak používateľ stratí svoje zariadenie, môže si svoj online účet obnoviť pomocou iného zariadenia na rovnakej platforme,“ hovorí Won, „napríklad Apple Keychain, Windows Hello, Google Chrome, 1Password.“ Ak nemajú iné zariadenie, môžu sa vrátiť k metóde obnovenia z online služby, napríklad k textovému kódu na opätovné overenie, dodal Won. Bude však ešte nejaký čas trvať, kým každá stránka, každá služba prijme technológiu prístupových kľúčov.  

Zdroj: forbes.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

Ochrana sukromneho kluca reakcia na: Nová technológia prístupových kľúčov je odolná aj proti hackerom

23.12.2023 14:12
Dobry den, ako je prosim Vas vyriesena ochrana sukromneho kluca?
Vzhladom na to ze sa pouziva verejny a sukromny kluc, zjavne ide o nejaku formu certifikatov. Takyto certifikat je ulozeny na PC.
Aka je ochrana pred ukradnutim certifikatu?
Aj ked to nie je odporucane, tak takmer kazdy v domacom prostredi je prihlaseny ako admin a ma pristup k certifikatom.
A ak k takejto kradezi dojde tak utocnik sa moze hravo prihlasit. Alebo je aj tato situacia nejako osetrena?
Reagovať

RE: Ochrana sukromneho kluca reakcia na: Ochrana sukromneho kluca

24.12.2023 17:12
Súkromný kľúč je len v danom zariadení, a nedá sa z neho skopírovať. Problém je ale v tom, že tie prívesky (autentifikačné zariadenia) majú v sebe slabú elektrobiku, a v nich vygenerované kľúče budú prelomiteľné do 5 rokov od vydaia daného HW.

Presne tak ako to bolo s elektrickými ivčianskymi preukazmi. Kaliňák tvrdil že je to neprelomiteľné, a že bezpečnostní technici klamú keď tvrdia že môžu takéto kľúče hacknúť komukoľvek. Krátko na to stíchol, a odsúhlasil zmenu v EID kde dané (privátne) kľúče vytvoria na policajskom počítači a nahrajú ich do EID. No, kto by veril policajtom že si ich nenechajú, ak k nim majú prístup.
Reagovať

Pristupovy genius reakcia na: Nová technológia prístupových kľúčov je odolná aj proti hackerom

23.12.2023 07:12
Najlepsia ochrana je Faradayova klietka. Po vytishnuti z alobalu,ci vrecuska od cipsov,tak ako v Terminatorovi,je potrebne vsak zakazdym vymenit dolezite poznavacie znamienko. A komuze by sa to chcelo,vsakze? Ani Connorovej nie....
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať