SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Vedomie nemajú len ľudia ale aj rastliny a baktérie

3

Ľudia a zvieratá s mozgom možno nie sú jediné bytosti na planéte, ktoré majú vedomie, uvádza štúdia zverejnená v časopise EMBO Reports. Vedomie je základom všetkých foriem života – od najmenších buniek až po najzložitejšie organizmy. Teória vedomia založená na bunkách sa neobmedzuje len na tvory, ako sme my, ale tento fenomén považuje za základnú súčasť samotného života. Tradičné uvažovanie o vedomí, tzv. štandardný model vedomia, sa zameriava na mozog a predpokladá, že ho majú len zložité organizmy ako ľudia a zvieratá.

Nová teória založená na bunkách však tvrdí, že vedomie vzniklo už v prvých bunkách, ktoré sa objavili približne pred 3,8 miliardami rokov, a majú ho rastliny, baktérie a dokonca aj améby. Štandardná predstava o vedomí vyvoláva čoraz väčšiu kritiku zo strany vedcov, ktorí si myslia, že síce nie je úplne nesprávna, ale nepodáva úplný obraz.

Tím výskumníkov z Univerzity Britskej Kolumbie, nadácie Bioverse a Bonnskej univerzity sa zaoberá senzibilitou, schopnosťou „cítiť“ alebo vnímať a reagovať na svet. Ľudia svoje „cítenie“ nazývajú emóciami a pocitmi. No aj veľmi jednoduché jednobunkové organizmy, ako sú améby, ukazujú, že aj ony dokážu „cítiť“ tým, že reagujú na prostredie. Keď majú pocit, že v prostredí nie je niečo v poriadku, niektoré améby si okolo seba vybudujú ochranný obal alebo domček z uhličitanu vápenatého.

Takto sa v teórii vedomia založenej na bunkách prelína vedomie s evolúciou. Začalo sa to baktériami a prvými formami života, ktoré sa v priebehu miliárd rokov vyvinuli do zložitejších foriem života. Dôsledky tejto teórie však siahajú ďaleko za hranice vedomia. Teória založená na bunkách by mohla zmeniť náš pohľad na život, inteligenciu a dokonca aj na umelú inteligenciu a spochybňovať to, čo si už myslíme o existencii.

Zdroj: phys.org.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

cialis blue capsule reakcia na: Vedomie nemajú len ľudia ale aj rastliny a baktérie

16.2.2024 15:02
This afternoon the hot flashes got worse and I have a headache <a href="http://cials.cfd">cialis generic 5mg</a>
Reagovať

Vam fakt už drbe reakcia na: Vedomie nemajú len ľudia ale aj rastliny a baktérie

24.12.2023 00:12
A ako toto svoje tvrdenie dokázali?
Reagovať

Amebavedoma reakcia na: Vedomie nemajú len ľudia ale aj rastliny a baktérie

22.12.2023 10:12
Vedomie ma podla mna scasti aj hruby necitlivy clovek,jedno ci nuz ,alebo

zena. Zitie predpoklada vedomie,ale jasnacka ,ze najprv by sme mali presrat zabijat seba ,trbars umelou hmotou,fajcenim,antinekoncepciou,ktora vaj len prerusuje,zbranami,ci zlou naladou,potiom zvierata,rastliny a hadam aj tie Ameby...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať