SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Nová technológia solárnych panelov môže zásadne zmeniť trh s obnoviteľnými zdrojmi

1

Trhu so solárnymi panelmi po dlhý čas dominovala Čína, pretože kontrolovala dodávateľský reťazec kremíka. Japonskí vedci však vytvorili solárny panel, ktorý nepoužíva kremík, ale materiál vyrobený z perovskitu.   Solárny článok využívajúci perovskit vyzerá a funguje ako film z fotoaparátu. Vynašiel ho japonský vedec Cutomu Mijasaka, profesor na univerzite Toin v Jokohame. Kľúčovým prvkom používaným na výrobu solárnej fólie je jód, ktorého je Japonsko druhým najväčším výrobcom na svete. 

Výskum využitia perovskitu na výrobu solárnej energie prebieha už viac ako desať rokov, ale tento materiál bol menej účinný ako typické kremíkové panely a vo vlhkých podmienkach sa znehodnocoval. Na zvýšenie účinnosti sa perovskit predtým používal v tandemových článkoch vnútri kremíkových panelov pokrytých sklom. Teraz však technológia umožnila, aby sa perovskitové články bez kremíka vyrovnali účinnosti tradičných kremíkových panelov.

Hoci vlhkosť zostáva stále problémom, perovskitové panely majú potenciál na širšie uplatnenie. Na rozdiel od ich kremíkových náprotivkov sú tenké, ľahké a flexibilné. Mijasaka hovorí, že vďaka perovskitovým článkom bude možné obísť čínske vývozné obmedzenia na dôležité komponenty používané na výrobu solárnych panelov.  

Zdroj: theweek.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Vyjadrovať sa k veci reakcia na: Nová technológia solárnych panelov môže zásadne zmeniť trh s obnoviteľnými zdrojmi

14.2.2024 21:02
Aha autor nerozlišuje solarne a fotovoltaické panely no dobre súdruh
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať