Samsung_04 Samsung_04 Samsung_04 Advertisement

Nové batérie pre smartfóny môžu vydržať 5 rokov bez degradácie

3

Lítiovo-iónové batérie, ktoré v súčasnosti používa väčšina zariadení, sú známe tým, že časom degradujú. Preto nový smartfón vydrží na jedno nabitie dlhšie ako starý. Je to z toho dôvodu, že grafitové anódy vyžadujú spojivo, aby sa nerozpadli pri prechode náboja medzi elektrolytom a katódou. Najbežnejšie spojivo je polyvinylidénfluorid (PVDF).

No teraz vedci z JAIST (Japan Advanced Institute of Science and Technology) naznačujú, že nové spojivo vyrobené z kopolyméru bis-iminoacenafténchinón-parafenylén (BP) bude účinnejšie. Napriek zložitému vedeckému názvu sú rozdiely medzi kopolymérom BP a PVDF prekvapivo jednoduché: spojivo BP má lepšiu mechanickú stabilitu a priľnavosť k anóde, je vodivejšie a vytvára redší elektrolyt, čo znamená menší odpor. Navyše nereaguje ľahko s elektrolytom, takže jeho odbúranie bude trvať podstatne dlhšie.

Podľa vedcov polčlánok využívajúci ako spojivo PVDF vykázal asi po 500 cykloch nabíjania a vybíjania iba 65 percent svojej pôvodnej kapacity, zatiaľ čo polčlánok využívajúci ako spojivo kopolymér BP si po viac ako 1700 cykloch zachoval 95 percent kapacity. Zistenia vedcov, ktoré boli zverejnené v časopise ACS Applied Energy Materials, naznačujú, že batéria by mohla vydržať päť rokov, kým sa začne zhoršovať.

Zdroj: independent.co.uk.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

No a čo ? reakcia na: Nové batérie pre smartfóny môžu vydržať 5 rokov bez degradácie

14.4.2021 18:04
V pravekom smartfóne Sansung Ativ S (Windows Phone) ešte stále funguje pôvodná bateria - a pritom ho používan denne (a relatívne intenzívne - mám tam asi 130 appiek, z ktorých mnohé používam skoro premanentne).
Že prečo som ten krám nezahodil ?
Lebo vraj treba chrániť životné prostredie ;)
Ale hlavne si neviem zvyknúť na Android (ktorý mám na druhom - nepoužívanom smartfóne)
Že Microsoft u dávno zastavil nielen akúkoľvek podporu, ale dokonca aj "store" ?
No práve to je na celej veci super :)))
Reagovať

Naco? Nanic reakcia na: Nové batérie pre smartfóny môžu vydržať 5 rokov bez degradácie

14.4.2021 06:04
Zbytocne dlha zivotnost. Zakaznik chce kazde 2 roky novy mobil.
Akurat vyrobcovia by museli hladat novy dovod na SW spomalenie zariadenia, kedze "spomakenie kvoli predlzeniu vydrze baterie" by uz nepreslo.
Reagovať

. reakcia na: Nové batérie pre smartfóny môžu vydržať 5 rokov bez degradácie

14.4.2021 02:04
Znie to pekne, ale chyba tam ale.... Kde su nevyhody a dovod preco sa to nebude realizovat?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať