TCL 2022 TCL 2022 TCL 2022

Nové chladivo do klimatizácií elektromobilov môže významne predĺžiť dojazd

Technológie
0

Pri extrémnych teplotách chladenie a vykurovanie kabíny spotrebujú značné množstvo energie z batérie elektromobilu. Preto zefektívnením vykurovacích/chladiacich systémov možno dosiahnuť veľa výhod v oblasti zvýšenia dojazdu.

Japonský špičkový výrobca klimatizácií Daikin Industries tvrdí, že vyvinul chladivo pre elektromobily, ktoré môže rozšíriť ich dojazd až o 50 %, pričom produkt sa má začať predávať do roku 2025. Správa Nikkei Asia hovorí, že nové chladivo spoločnosti Daikin má teplotu varu asi mínus 40 °C, čo je o 10 až 15 stupňov menej, ako má produkt v súčasnosti používaný výrobcami elektromobilov na celom svete.

Klimatizačné jednotky využívajú teplo generované kompresiou chladiva na ohrev a ochladzovanie vzduchu vo vozidle. Nový produkt znižuje výkon potrebný na kompresiu a uvoľňuje tak viac elektriny pre vozidlo, aby pri úplnom nabití zvládlo dlhšiu vzdialenosť.

Daikin konkrétne uvádza, že v prípade plne nabitého elektromobilu s dojazdom 200 km, ktoré jazdí so zapnutou klimatizáciou, by nové chladivo mohlo ponúknuť ďalších 100 km dojazdu. Najbežnejšie chladivo určené na použitie v klimatizáciách elektromobilov, produkt vyvinutý spoločne americkými spoločnosťami Honeywell a Chemours, stojí okolo 230 eur za vozidlo. Alternatíva vyvinutá na zvýšenie kapacity batérie s cieľom predĺžiť dojazd o 100 km je oveľa nákladnejšia, no je pravdepodobné, že automobilky budú ochotné zaplatiť za nové chladivo aj dvojnásobnú sumu.

Zdroj: https://uk.motor1.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať