PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Obranné silové polia a štíty zo sci-fi môžu byť už čoskoro realitou

Technológie
7

Výskumné laboratórium amerických vzdušných síl (Air Force Research Laboratory – AFRL) vydalo správu s názvom Directed Energy Futures 2060, v ktorej okrem iného predpovedá, aký bude stav energetických zbraní o 40 rokov. Pri skúmaní súčasného stavu techniky tejto relatívne novej triedy zbraní autori tvrdia, že svet dosiahol „bod zlomu“, po ktorom bude smerovaná energia kritická pre úspešné vojenské operácie.

Jedno zo zaujímavých predpovedí v tomto dokumente hovorí, že „silové pole“ by bolo možné vytvoriť „dostatočne veľkou flotilou alebo konšteláciou zbraní DEW (directed energy weapon) vo vysokej nadmorskej výške, ktoré by mohli poskytnúť "dáždnik" protiraketovej obrany ako súčasť vrstveného obranného systému“.

Dokument definuje smerovanú energiu ako „sústredený lúč elektromagnetickej energie, ktorý sa používa na vytváranie vojenských efektov, ak sa používa v spojení s inými vojenskými systémami vrátane kinetických zbraní“. Uvádza sa tu niekoľko rôznych typov systémov so smerovanou energiou vrátane laserov, rádiofrekvenčných zariadení, mikrovĺn s vysokým výkonom, milimetrových vĺn a častícových lúčov.

Tlačová správa tvrdí, že „koncept zbrane so smerovanou energiou vytvárajúcou silové pole môže byť už na obzore“. Aj keď sa tento koncept často spája so sci-fi, v skutočnosti pozemné a lodné obranné systémy so smerovanou energiou už dnes účinne pôsobia ako bodové silové polia proti malým cieľom. Neskoršie systémy namontované na vozidlách alebo obiehajúce vo vesmíre by mohli poskytnúť obranu pre väčšiu oblasť, akýsi „raketový dáždnik“ so širším pokrytím. Autori správy však poukazujú na to, že „tieto koncepty vyžadujú do roku 2060 významný technický pokrok, aby sa dosiahol výkon v plnom rozsahu“.

Jeremy Murray-Krezan, jeden z tvorcov správy, charakterizuje DEW ako oblasť s rastúcim významom. Ide o nedeštruktívne, ale poškodzujúce zbrane, ktoré rušia alebo znemožnia operácie. „Nie každá vojenská operácia musí mať za následok dymiacu dieru v zemi, aby bola úspešná,“ povedal Murray-Krezan. Podľa predpovede sa systémy so smerovanou energiou do roku 2060 stanú efektívnejšími a idea silového poľa bude zahrnovať aj metódy na ničenie iných hrozieb.

Myšlienka silového poľa ešte stále patrí do oblasti sci-fi a nazvať automatizovaný vysokovýkonný mikrovlnný protidronový systém „silovým poľom“ je možno prehnané, ale medzi týmito koncepciami možno nájsť určité paralely. Keby bol takýto systém postavený ako všesmerový, fungoval by tak trochu ako silové pole, ako ho poznáme zo sci-fi.

Nová správa AFRL však ukazuje, že možnosti smerovanej energie sa stávajú sľubnými pre dnešné bojisko, a ak sme už skutočne prekročili „bod zlomu“, ako sa v článku tvrdí, vojny budúcnosti sa môžu podobať tomu, čo sme doteraz vídali len v sci-fi.

Zdroj: thedrive.com

 

Zobrazit Galériu

7 komentárov

Nechutní retardi reakcia na: Obranné silové polia a štíty zo sci-fi môžu byť už čoskoro realitou

24.9.2022 21:09
To sa musí v každej diskusii nájsť nejaký pribrzdený dement, a drýstať tieto nechutnosti?
Nikde na fórach som to nezaznamenal, len tu, na našom malom Slovensku.
Reagovať

Obranné polia... reakcia na: Obranné silové polia a štíty zo sci-fi môžu byť už čoskoro realitou

6.7.2022 08:07
... a kto platí armáde účty za elektrinu?
Reagovať

J reakcia na: Obranné silové polia a štíty zo sci-fi môžu byť už čoskoro realitou

5.7.2022 15:07
Kamo vám
Reagovať

RE: Ja Vás nechcem, radšej si vyšúcham ftáčika pri pornhube, keď ma pýta. Neuživím rodinku, som chudobný. reakcia na: J

7.7.2022 17:07
Nešibe Vám? Kto má dnes výplatu na uživenie rodinky? Ja teda nie! Keď pýta, vyšúcham ftáčika pri pornhube a mám zas chvíľu pokoj. Ja Vás nechcem. Zostaňte tam, kde ste boli doteraz a s tými, s ktorými ste boli do teraz.
Reagovať

asi nikomu nevadi ze reakcia na: Obranné silové polia a štíty zo sci-fi môžu byť už čoskoro realitou

4.7.2022 10:07
obsah textu a videa su dve uplne odlisne veci...
Reagovať

RE: no a? aj tak si vsetci suchaju ftacika a ginku pri pornhube reakcia na: asi nikomu nevadi ze

5.7.2022 09:07
vsetci si suchaju ftacika a ginku, nie? tych tak zaujima tvoj clanocek... :-D
Reagovať

RE: asi nikomu nevadi ze reakcia na: asi nikomu nevadi ze

5.7.2022 09:07
Nie sú. Spadá to pod to vysvetlenie z článku.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať