SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Nové údaje dokazujú, že bitcoin takmer nikto nepoužíva ako platidlo

9

Podporovatelia bitcoinu radi tvrdia, že kryptomeny sa stávajú hlavným prúdom. A existuje dobrý dôvod, prečo chcú, aby tomu ľudia verili. Jediný spôsob, ako priemerný hráč na kryptomenách zarobí, je predať ich za vyššiu cenu, ako ich kúpil. Preto je dôležité hovoriť o vyhliadkach, aby sa vybudoval pocit „strachu z toho, že o niečo prídete“. Tvrdí sa, že veľká časť populácie – vo všeobecnosti v rozmedzí 10 % až 20 % – vlastní krypto. Údaje o používaní bitcoinu však ukazujú, že sa zriedkavo kupuje na účel, na ktorý údajne existuje: na nákup vecí.

Tvorca bitcoinu Satoshi Nakamoto charakterizoval túto kryptomenu ako čisto peer-to-peer verziu elektronických peňazí, ktorá by umožnila posielať online platby priamo od jednej strany druhej bez toho, aby museli prechádzať cez finančnú inštitúciu. Najnovšie údaje, ktoré túto myšlienku búrajú, pochádzajú z austrálskej centrálnej banky. Každé tri roky robí Reserve Bank of Australia prieskum na reprezentatívnej vzorke 1000 dospelých o tom, ako platia za veci. Graf ukazuje, že kryptomena ako platobný nástroj takmer vôbec nepôsobí, používajú ju maximálne 2 % dospelých.

 

Tieto zistenia potvrdzujú údaje z roku 2022 od amerického Federálneho rezervného systému, podľa ktorých len 2 % dospelej populácie USA uskutočnili platbu pomocou kryptomeny, a švédskej Riksbank, podľa ktorej menej ako 1 % Švédov vykonalo platbu pomocou kryptomeny. Jeden z dôvodov, prečo sa ceny tovarov a služieb prakticky nikdy nevyjadrujú v kryptomenách, je v tom, že hodnota väčšiny z nich prudko kolíše. Obchody by potom museli meniť svoje ceny každú hodinu. Takáto volatilita neumožňuje použitie kryptomeny ako meny.

Boli tu už pokusy vyriešiť tento problém pomocou takzvaných stablecoinov. Tie sľubujú udržanie stabilnej hodnoty (zvyčajne vzhľadom na americký dolár). Kolaps jedného z týchto podnikov s názvom Terra včak ukázal zraniteľnosť ich mechanizmov. Dokonca aj spoločnosť Facebook/Meta sa vzdala svojho stablecoinového podniku Libra/Diem. Dve krajiny – Salvádor a Stredoafrická republika – sa pokúsili zaviesť bitcoin ako zákonné platidlo, no neuspeli. Stredoafrická republika už zrušila štatút bitcoinu. V Salvádore prijíma túto kryptomenu len pätina firiem napriek tomu, že podľa zákona ju musia prijímať.

Ak sa teda bitcoin nepoužíva na platby, aké má využitie? Hlavným lákadlom je uchovávanie hodnoty, najmä v čase inflácie, pretože bitcoin má pevne limitovaný počet mincí, ktoré sa kedy „vyťažia“. Pôjde len o 21 miliónov bitcoinov a z dôvodu zvýšeného dopytu bude ich hodnota stúpať. Nedávna história však tento argument nepotvrdila. Počas roka 2022 klesla kúpna sila hlavných mien (amerického dolára, eura a libry) približne o 7 až 10 %, no kúpna sila bitcoinu sa znížila približne o 65 %.

Cena bitcoinu bola vždy volatilná. Keby sa nejakým spôsobom stabilizovala, tí, ktorí ho držia ako špekulatívnu stávku, by ho čoskoro predali, čo by cenu znížilo. Väčšina ľudí, ktorí kupujú bitcoin v podstate ako špekulatívny token, dúfajúc, že jeho cena vzrastie, však bude pravdepodobne sklamaná. Štúdia BIS zistila, že väčšina tých, ktorí kúpili bitcoin na celom svete v období od augusta 2015 do decembra 2022, zaznamenala straty.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

„Trhová hodnota“ všetkých kryptomien dosiahla v novembri 2021 vrchol na úrovni 3 biliónov USD. V súčasnosti je to približne 1 bilión USD. Najvyššia cena bitcoinu v roku 2021 bola približne 60 000 USD, v roku 2022 iba 40 000 USD a v roku 2023 zatiaľ len 30 000 USD. Záujem verejnosti o bitcoiny dosiahol vrchol v roku 2021. V USA klesol podiel dospelých, ktorí vlastnia kryptomeny, z 11 % v roku 2021 na 8 % v roku 2022.

Vládny výskum v Spojenom kráľovstve zverejnený v roku 2022 zistil, že 52 % britských držiteľov kryptomien ich vlastní ako „zábavnú investíciu“, čo znie ako eufemizmus pre hazardné hry. Ďalších 8 % výslovne uviedlo, že ide o hazardnú hru. Výbor britského parlamentu pre financie dôrazne odporučil regulovať kryptomeny skôr ako formu hazardných hier než ako finančný produkt.

Zdroj: theconversation.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

9 komentárov

niečo na tom bude.... reakcia na: Nové údaje dokazujú, že bitcoin takmer nikto nepoužíva ako platidlo

31.7.2023 20:07
pamätám si ako som si voľakedy vytvoril emailovú adresu a nikto mi nepísal lebo to skoro nikto nepoužíval...
Reagovať

Platidlo reakcia na: Nové údaje dokazujú, že bitcoin takmer nikto nepoužíva ako platidlo

10.7.2023 15:07
Hej, odkedy policajti idú po deepwebovych weboch kde ponukaju drogy je toho menej, ale aj auto by sa dalo kupit, keby niesu take dane v tejto republike.
Reagovať

Tam kde je nulova dan..tam to pouziva kazdy reakcia na: Nové údaje dokazujú, že bitcoin takmer nikto nepoužíva ako platidlo

9.7.2023 11:07
Heureka
Reagovať

Kto nakázal napísať tento článok? reakcia na: Nové údaje dokazujú, že bitcoin takmer nikto nepoužíva ako platidlo

6.7.2023 12:07
Bitcoin nesluži iba na platidlo, je to uchovavateľ hodnoty s možnosťou veľkého rastu. Bežny ludia čo si kupia Bitcoin nim neplatia, šetria si ho a prikupujú viacej :D
Reagovať

Kto nakázal napísať tento článok? reakcia na: Nové údaje dokazujú, že bitcoin takmer nikto nepoužíva ako platidlo

6.7.2023 12:07
Bitcoin nesluži iba na platidlo, je to uchovavateľ hodnoty s možnosťou veľkého rastu. Bežny ludia čo si kupia Bitcoin nim neplatia, šetria si ho a prikupujú viacej :D
Reagovať

Manipulativny článok reakcia na: Nové údaje dokazujú, že bitcoin takmer nikto nepoužíva ako platidlo

5.7.2023 08:07
Pravdy, polopravdy a výmysly namixovane tak, aby celkový kompilátor vyznel negatívne voči bitcoinu.
Reagovať

jasne ze nie reakcia na: Nové údaje dokazujú, že bitcoin takmer nikto nepoužíva ako platidlo

5.7.2023 01:07
poplatok za tranzakciu je oproti vsetkym tym "uzernickym" bankam vacsinou astronomicky
Reagovať

RE: jasne ze nie reakcia na: jasne ze nie

9.7.2023 11:07
Lighting bitcoin platby su zadarmo....milion transakcii za sekundu...visa ma maximum 20 tisic..
Reagovať

Haha reakcia na: Nové údaje dokazujú, že bitcoin takmer nikto nepoužíva ako platidlo

4.7.2023 09:07
Udaje uvedene v clanku si prinajmensom sporne
Reagovať

Pridať komentár