
Beriete si na WC svoj smartfón? Nie je to dobrý nápad...
Nedávna štúdia spoločnosti NordVPN zistila, že šesť z desiatich ľudí si berie smartfón na toaletu. Tento zvyk však môže mať vážne zdravotné následky. Až 61,6 % účastníkov štúdie uviedlo, že si berú telefóny na toaletu, aby si mohli prezrieť sociálne siete, ako sú Facebook, Twitter a Instagram, zatiaľ čo 33,9 % respondentov na toalete sleduje správy. A 24,5 % účastníkov uviedlo, že telefón na toalete používajú na telefonovanie.
Dr. Hugh Hayden, odborník na kontrolu infekcií, sa vyjadril, že smartfóny môžu niesť až desaťkrát viac baktérií ako záchodové dosky. Ich dotykové obrazovky tak môžu prenášať infekčné choroby. „Keď sa dotýkame spoločných povrchov a potom používame obrazovku smartfónu, vzniká riziko krížovej kontaminácie, samotný telefón sa potom stáva zdrojom infekcie,“ povedal doktor Hayden. Baktérie môžu na obrazovke smartfónu prežiť až 28 dní.
Telefóny s dotykovou obrazovkou sa tak môžu stať živnou pôdou pre choroboplodné zárodky a patogény. Predchádzajúce výskumné práce zistili, že stafylokoky sú jedny z najčastejšie sa vyskytujúcich patogénov na mobilných telefónoch.
Z nich sa môžu následne dostať do tela prostredníctvom kontaktu s ústami, očami alebo nosom, čo vedie k rôznym zdravotným komplikáciám, ako sú infekcie dýchacích ciest a kože. Používanie smartfónov na toaletách zdvojnásobuje pravdepodobnosť, že sa telefón infikuje choroboplodnými zárodkami a patogénmi, preto to vedci dôrazne neodporúčajú.
Zdroj: livemint.com.