ASUS_122021 ASUS_122021 ASUS_122021

Nové zariadenie MRI na snímkovanie mozgu je menšie, mobilné a podstatne lacnejšie

0

Vedci z Hongkonskej univerzity vyvinuli kompaktnejší a cenovo dostupnejší systém MRI, ktorý využíva oveľa menšie magnetické pole a nevyžaduje tienenie, pričom je schopný diagnostikovať poruchy mozgu u pacientov. Zobrazovanie magnetickou rezonanciou je technika na skenovanie mäkkých tkanív v tele, ktorá je obzvlášť účinná pri diagnostike problémov v mozgu, ako sú nádory, zranenia alebo mŕtvica. Pritom riziká sú tu oveľa nižšie ako pri iných zobrazovacích technikách, ako sú röntgenové lúče alebo CT vyšetrenia.

Menší a lacnejší prenosný prístroj MRI by mohol výrazne rozšíriť využitie technológie. Zatiaľ čo bežná magnetická rezonancia využíva magnetické polia so silou až 3 tesla (T), nový prístroj pracuje s ultranízkym poľom len 0,055 T. Vďaka menšiemu magnetickému poľu zariadenie nepotrebuje magnetickú tieniacu klietku ako tradičné prístroje MRI. Jednoduchosť a menšie rozmery znižujú aj náklady a požiadavky na energiu. Zariadenie môže byť napájané zo štandardnej elektrickej zásuvky a tím odhaduje náklady na menej ako 20 000 USD.

Jeho pôdorys meria asi 2 m2 a hmotnosť je 750 kg, hoci výskumníci tvrdia, že optimalizáciou by sa mohla znížiť pod 500 kg. Tím testoval zariadenie na 25 pacientoch (13 s mozgovými nádormi, 8 s ischemickou mozgovou príhodou a 4 s intracerebrálnym krvácaním). Obrázky neboli také ostré ako tie, ktoré sa naskenovali pomocou 3-T MRI, ale väčšina kľúčových patologických zmien bola zachytená u všetkých pacientov.

SWAN_122021

Jedna z veľkých výhod prenosných prístrojov MRI s ultranízkym poľom je v tom, že ich možno priniesť k lôžku pacienta, čo môže pomôcť na jednotkách intenzívnej starostlivosti alebo na covidových oddeleniach, kde nie je vždy praktické presúvať pacienta. Nižšia intenzita magnetického poľa ho robí bezpečnejším aj pre pacientov s kovovými implantátmi. Výskum bol publikovaný v časopise Nature Communications.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať