SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Nový čip prenáša dáta rekordnou rýchlosťou až 44,2 Tb/s

0

Tím vedcov z troch univerzít v Melbourne ohlásil, že dosiahol najvyššiu rýchlosť prenosu dát na svete pomocou jediného optického čipu - až 44,2 Tb/s (terabity za sekundu). Vedci z univerzít RMIT, Monash a Swinburne použili optické zariadenie typu „micro-comb“, ktoré nahradilo 80 samostatných infračervených laserov vnútri optického kábla jedným čipom.

Prevádzka a preťaženie na internete sa zvyčajne vysvetľujú analógiou cestnej premávky – čím viac „áut“ (používateľov internetu) je na „ceste“ (sieti), tým pomalšia je premávka. Novú technológiu by bolo možné vysvetliť tak, že odstavila kopu áut mimo cesty a ich pasažierov presadila do hypotetického autobusu, ktorý vždy jazdí včas a pohybuje sa rýchlejšie ako okolité autá.

Čip vďaka svojej integrovanej povahe využíva aj menej energie a zaberá menej miesta ako súčasné riešenia. „Schopnosť pokryť všetky vlnové dĺžky jediným kompaktným integrovaným čipom, ktorý nahradí mnoho paralelných laserov, ponúka najväčšie výhody,“ uvádza sa v článku publikovanom v časopise Nature Communications.

Test sa uskutočnil s využitím vyhradenej optickej siete, ktorú používajú výskumné a vzdelávacie inštitúcie, pričom dáta sa prenášali z laboratória RMIT v Melbourne do kampusu Monash University v Claytone cez 76,6-kilometrovú slučku káblov z optických vlákien.

Podľa vedúceho výskumu Arnana Mitchella z univerzity RMIT by vedci chceli v blízkej budúcnosti vytvoriť integrované fotonické čipy, pomocou ktorých bude možné dosiahnuť podobné rýchlosti prenosu na existujúcich optických sieťach a s minimálnymi nákladmi.

Zdroj: news.com.

Redakcia

Všetky autorove články
Digital dáta cip technika

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať