Solárne panely z perovskitu budú účinnejšie, lacnejšie a 500-krát tenšie ako kremíkové

3

Tím austrálskych vedcov z University of Sydney a University of New South Wales vyhlásil, že má svetové prvenstvo v pretekoch o vývoj lacnejších, flexibilnejších a účinnejších solárnych panelov. Použitím typu kryštalického materiálu známeho ako perovskit skupina zistila, že jednoduchý povlak zo skla a syntetického kaučuku okolo článku stačí na to, aby zabránil jeho rýchlej degradácii.

Predpokladá sa, že perovskit môže zmeniť paradigmu v solárnom priemysle a výskumníci na celom svete pracujú s rôznymi zloženiami jeho kryštálov. Solárne články, ktoré používajú tieto kryštály na premenu slnečného svetla na elektrický prúd, sú asi 500-krát tenšie ako tie, ktoré používajú kremík.

Okrem toho, že sú perovskitové kryštály tenšie, sú aj flexibilné, čo znamená, že by mohli mať oveľa širšie uplatnenie ako krehké články na báze kremíka. Vedci pracujú na perovskitových solárnych článkoch iba asi desať rokov, ale už zvýšili ich účinnosť pri premene slnečného žiarenia na približne 25 %, čo je úroveň, ktorú s kremíkovými článkami trvalo dosiahnuť asi 40 rokov.

Na druhej strane kryštály perovskitu degradujú oveľa rýchlejšie ako kremík, čo brzdí ich komercializáciu. Komerčne používané solárne články musia zniesť vystavenie vplyvom počasia po celé roky. Prvé perovskitové solárne články vydržali len niekoľko dní. Preto tím vymyslel obal zo skla  a syntetického kaučuku obklopujúci články a potom ich vystavil teplotám od -40 °C do 85 °C a vysokej vlhkosti. Úspech v testoch tím ohlásil v časopise Science.

Články nielenže prešli tepelnými testmi, ale prekročili aj náročné požiadavky testov na vlhkosť – teplo a vlhkosť – mráz. Nová technológia ponúka niekoľko „potenciálne veľmi lacných“ spôsobov výroby solárnych článkov, mohla by byť upravená na rôzne aplikácie a umožnila by výrobu efektívnejších článkov.  

Zdroj: theguardian.com.

 

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Solar panel energia elektrina

3 komentáre

Pokrok spravili iba v cene. reakcia na: Solárne panely z perovskitu budú účinnejšie, lacnejšie a 500-krát tenšie ako kremíkové

26.5.2020 10:05
Ziadny realny technologicky pokrok. Ale aspon takto dostanu dalsie milony dolarov dotacii na dalsi vyskum ktory nakoniec zanikne. Realne ekologicke a ciste zdroje su a budu geotermal a jadrova energetika. Solarne a veterne to su len take hracicky drahe ktore bez dotacii nemaju sancu na uspech, vodne su zase velky zasah do prirody. Plyn a ropu ci uhlie snad ani spominat netreba.
Reagovať

lenivci v pc hnoji reakcia na: Solárne panely z perovskitu budú účinnejšie, lacnejšie a 500-krát tenšie ako kremíkové

26.5.2020 10:05
Neklamne a prepiste nadpis. Panely budu rovnako hrube. Dajte si facku a zistite si este raz co ma byt 500x.
Reagovať

Žiadny pokrok reakcia na: Solárne panely z perovskitu budú účinnejšie, lacnejšie a 500-krát tenšie ako kremíkové

26.5.2020 07:05
Za 10 rokov dosiahli účinosť existujúcich solárov. Iný výskum vymyslel viacvrstvé (absorbuje širokospekrálne svetlo), kde je účinnosť až 48%, to je cesta.....
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať