SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Nový dieselový motor dosiahol rekordnú účinnosť a úsporu spotreby

7

Čínska spoločnosť Weichai Power vyvinula prelomový dieselový motor s rekordnou tepelnou účinnosťou. Dieselové motory majú oproti benzínovým náprotivkom výhody vrátane menšej spotrey energie a vyššieho krútiaceho momentu pre náročnú prevádzku. Majú aj vyššiu tepelnú účinnosť, pretože premieňajú viac energie paliva na kinetickú energiu. Všetky motory strácajú časť potenciálnej energie paliva vo forme rozptýleného tepla.

Pomer energie paliva, ktorý dokáže motor premeniť na kinetickú energiu, sa nazýva tepelná účinnosť a je vyšší pri dieselových motoroch ako pri benzínových. Zatiaľ čo benzínové motory zvyčajne využívajú 20 – 35 % potenciálnej energie paliva, typický dieselový motor pracuje s približne 46 percentami. Spoločnosť Weichai Power neustále zlepšuje tepelnú účinnosť svojich dieselových motorov a v novembri 2022 dosiahla 52,28 %.

Nedávno dokonca predviedla motor s pôsobivou tepelnou účinnosťou 53,09 %, čo viedlo k 14 % úspore paliva a výraznému zníženiu emisií. Inovatívny dieselový motor Weichai získal viac ako 200 patentov na svoje zlepšenia v oblasti dodávky paliva a vzduchu, spaľovania paliva a znižovania trenia. Očakáva sa, že tento motor nájde uplatnenie v rôznych odvetviach vrátane poľnohospodárstva, námornej dopravy, výroby energie a stavebníctva.

Spoločnosť Weichai Power, založená v roku 2002, pôsobí na celom svete a má pobočky v Spojených štátoch, Luxembursku a Indii. Jej rekordný motor, certifikovaný inštitútom TUV a Čínskym centrom pre automobilové technológie a výskum (CATARC), je výsledkom spolupráce so špičkovými univerzitami a výskumnými ústavmi na celom svete. 

Zdroj: slashgear.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

7 komentárov

Skoda namahy reakcia na: Nový dieselový motor dosiahol rekordnú účinnosť a úsporu spotreby

29.4.2024 13:04
Stale je to malo ucinny zlozity stroj s hromadou pohyblivych suciastok, kym elektromotor je jeden komponent. To je ako vratit sa od SSD k mechanickemu disku. Na nieco sa pouzit da (aj kone este stale zvazaju drevo z nepristupnych terenov), ale absolutna vacsina si vyberie SSD.
Reagovať

Veď ste neuviedli ani princíp tohoto motora ! reakcia na: Nový dieselový motor dosiahol rekordnú účinnosť a úsporu spotreby

28.4.2024 13:04
Ako máme vedieť, že tento motor je taký účinný, keď ste neuviedli ani základné parametre motora a v čom je princíp vysokej účinnosti ? Asi to budú zas len bludy a ak je to pravda, tak potom je byť zbytočne v EU, lebo s nou ostaneme pánu Bohu za chrbtom a budeme robiť jeden krok dopredu a päť dozadu a to je do budúcnosti neúnosné, preto by sme mali z EU vystúpiť a pridať sa k ľuďom ako sú Číňania, Obdovia, Rusi a všetci, čo sú nie posadnutý prírodnými zdrojmi energie, ktorá vždy bola len doplnková s oni ju pokladajú za nosnú a preto sú to buzeranski kokoti a oplzle picebez rozumu v hlave !
Reagovať

dement kLacko aHubinsky reakcia na: Nový dieselový motor dosiahol rekordnú účinnosť a úsporu spotreby

28.4.2024 06:04
dement kLacko aHubinsky
Reagovať

Nový dieselový motor... reakcia na: Nový dieselový motor dosiahol rekordnú účinnosť a úsporu spotreby reakcia na: Nový dieselový motor dosiahol rekordnú účinnosť a úsporu spotreby

27.4.2024 10:04
Účinnosť motora je vynikajúca ale keď bude v Európe tak už bude aj tak zakázaný Veď autá na baterku dostali prednosť. Ázia a hlavne Čína má záujem o zefektívnenie motoróv na "fosilne" palivá a Európa je kde , zase spí alebo sa to už neoplatí veď vývoj a výskum stojí milióny a nechcú ich vyhadzovať vom oknom vyrobeneho s fosilnej ropy
Reagovať

Geniusčajnamotor reakcia na: Nový dieselový motor dosiahol rekordnú účinnosť a úsporu spotreby

27.4.2024 07:04
Ale veď fajn. Aj zastarale a zbytocne zložité technológie majú svoje miesto na poličke v múzeu. Treba len vytiahnuť zo šuplika antigravitačne kolobežky a nebude v meste velmi treba ani mhd,nie ze osobne auta obsadene jednou sterilnou osobou zapchavajuce pravidelne rano pred deviatou Blavu,a zvysok mochoviec,Bohuníc,keceroviec nech ide na vyrobu nabojov,aby ,,,efektivne,, vybuchli na černozemi...
Reagovať

RE: Geniusčajnamotor reakcia na: Geniusčajnamotor

27.4.2024 09:04
Ty si uz vyvinul taku antigravitacnu kolobezku? Vies si predstavit, ked si ta ceka vasa Blava sadne na kolibezku a zacnu sa premavat v eoznych vyskach, doznymi smermi, ako to dopadne? Lebo jedna kolibezka v pohode, ale par stotisic kusov v jednom meste. No neviem ti ja karle..
Reagovať

Nový dieselový motor... reakcia na: Nový dieselový motor dosiahol rekordnú účinnosť a úsporu spotreby

26.4.2024 11:04
Keď sa bude sériovo montovať do automobilov, potom tomu u verím. Lebo tých laboratórnych fikcii už bolo neúrekom. A ešte koľko poruchových nezmyslov bude obsahovať ako napr. EGR, DPF a pod.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať