SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Nový krvný test odhalí rakovinu až štyri roky pred tým, ako sa prejavia príznaky

0

Vedci vyvinuli krvný test, ktorý môže odhaliť päť bežných typov rakoviny niekoľko rokov pred tým, ako sa objavia príznaky. Test s názvom PanSeer je schopný odhaliť rakovinu žalúdka, pažeráka, čreva, pľúc a pečene až štyri roky pred konvenčnými diagnostickými metódami, ako je napr. biopsia. Štúdia bola uverejnená v časopise Nature Communications. 

Podľa profesora Kun Zhanga z Kalifornskej univerzity v San Diegu konečným cieľom by bolo vykonávanie takýchto krvných testov počas pravidelných preventívnych prehliadok.  Spočiatku by sa však mohli testovať ľudia s vyšším rizikom na základe rodinnej anamnézy, veku alebo iných známych rizikových faktorov. Autori analyzovali vzorky plazmy od 605 ľudí, ktorí nevykazovali žiadne príznaky choroby, u 191 z nich bola neskôr diagnostikovaná rakovina.

Skúmali sa aj vzorky od ďalších 223 pacientov s diagnostikovanou rakovinou, ako aj 200 vzoriek primárneho nádoru a normálneho tkaniva. Tím potom vyvinul test, ktorý bol schopný spozorovať rakovinu u 95 percent účastníkov, ktorí pri odobratí vzoriek nemali žiadne príznaky a táto choroba bola u nich diagnostikovaná až neskôr. Metóda spočíva v zistení príznakov signalizujúcich rakovinu na základe veľmi malých hladín nádorovej DNA cirkulujúcej v krvi.

SAMSUNG_062022_M Advertisement

Krvné testy na zistenie rakoviny sa v posledných rokoch stali predmetom mnohých vedeckých štúdií, pretože umožňujú skríning pacientov bez potreby invazívneho chirurgického zákroku. Nová metóda je jedinečná v tom, že skúma vzorky krvi od pacientov, ktorí nemajú príznaky, čo umožňuje vyvinúť test, ktorý „dokáže nájsť rakovinové markery oveľa skôr ako bežné diagnostické metódy“.

Zdroj: sciencefocus.com.

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum zdravie

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať