PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022

Nový liek môže napraviť poškodenie mozgu spôsobené Alzheimerovou chorobou

0

Alzheimerova choroba sa zvyčajne objaví pred dosiahnutím veku 60 rokov a nedá sa vyliečiť, hoci existujú lieky, ktoré môžu zmierniť symptómy. Vedci však teraz majú na dosah liečbu, ktorá môže zastaviť Alzheimerovu chorobu už v jej začiatku. V štúdii publikovanej v časopise Science Translational Medicine skupina výskumníkov vedená neurovedcami z univerzity Yale odhalila experimentálny liek užívaný perorálne, ktorý zrejme dokáže zvrátiť poškodenie mozgu u myší postihnutých Alzheimerovou chorobou a môže chrániť mozog pred budúcim poškodením.

Ak sa tento úspech podarí zopakovať v budúcich klinických štúdiách na ľuďoch, nový liek s názvom BMS-984923 môže zachrániť nespočetné množstvo pacientov s Alzheimerovou chorobou. Dokonca by mohol úplne zabrániť ochoreniu u tých, ktorí sú ohrození. V prípade Alzheimerovej choroby sa už 10 či 20 rokov pred prejavením akýchkoľvek zjavných symptómov objavia u pacienta abnormálne hladiny prirodzene sa vyskytujúceho proteínu a tvoria sa štruktúry nazývané amyloidné plaky. Tieto lepkavé usadeniny sa hromadia medzi neurónmi a narúšajú normálnu funkciu mozgu.

Približne v rovnakom čase dochádza k nahromadeniu ďalšieho proteínu tau, ktorý sa zhromažďuje vo vnútri neurónov a poškodzuje ich. Nasleduje zápal, ktorý bráni mozgu, aby sa sám dokázal zbaviť toxických amyloidných plakov a tau proteínov.BMS-984923 vypína mechanizmus umožňujúci tau proteínom hromadiť sa v neurónoch a vyvolávať zápal. Nie je nový liek, ale predtým nebol testovaný na liečbu tejto choroby.

Tím z Yale teraz zistil, že u myší s Alzheimerovou chorobou sa BMS-984923 zameral na nárast tau proteínu bez ovplyvnenia iných receptorov a zabránil zápalu. To poskytlo všetkým poškodeným synapsiám čas na zahojenie a prínosy trvali až mesiac po prerušení liečby. Prvé výsledky sú sľubné, ale môže trvať niekoľko rokov, kým sa liek začne predpisovať pacientom s Alzheimerovou chorobou.

Zdroj: thedailybeast.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať