SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Revolučný jadrový mikroreaktor dokáže fungovať osem rokov aj bez vody

Technológie
0

V kanadskom Saskatchewane má byť do roku 2029 uvedený do prevádzky kompaktný jadrový reaktor schopný fungovať osem rokov bez vody. Projekt v hodnote 80 miliónov kanadských dolárov, ktorý oznámila saskatchewanská vláda a ktorý vedie Saskatchewan Research Council v spolupráci so spoločnosťou Westinghouse, má za cieľ demonštrovať možnosti tohto inovatívneho mikroreaktora známeho ako eVinci.

Westinghouse, spoločnosť stojaca za eVinci, tvrdí, že táto technológia prinesie nielen revolúciu vo výrobe energie, ale aj výrazne zníži znečistenie ovzdušia. Podľa Westinghouse každá jednotka eVinci prispeje k ročnému zníženiu znečistenia ovzdušia až o 55 000 ton. Jednou z kľúčových vlastností mikroreaktora eVinci je jeho pôsobivá všestrannosť.

Podľa Saskatchewan Research Council bude mať schopnosť generovať päť megawattov elektriny, produkovať viac ako 13 megawattov tepla alebo pracovať v režime kombinovanej výroby tepla a elektriny. Na lepšiu predstavu, jeden megawatt kapacity konvenčnej elektrárne dokáže pokryť energetické potreby 400 až 900 domácností za rok. Mikroreaktory sú pozoruhodné svojou prenosnosťou a potenciálom poskytovať napájanie odľahlým miestam.

Pokiaľ ide o fyzickú inštaláciu, mikroreaktor eVinci bude nad zemou a zaberie relatívne malú plochu. Podporná infraštruktúra pre jednotku sa zmestí do rozlohy štandardného hokejového ihriska. Pozoruhodnou črtou mikroreaktora eVinci je jeho inovatívna „technológia tepelného potrubia“ (heat pipe), ktorá eliminuje potrebu vody na chladenie systému.

Na rozdiel od tradičných jadrových reaktorov, ktoré na chladenie spotrebujú obrovské množstvo vody, je chladiaci systém eVinci nezávislý od vody. Navyše po približne ôsmich rokoch prevádzky môže byť reaktor eVinci odstránený na likvidáciu, čím sa uvoľní miesto pre novú jednotku. Tradičné jadrové elektrárne produkujú značné množstvo jadrového odpadu, napríklad v USA je to približne 2205 ton ročne.

Odpad, ktorý tieto elektrárne produkujú, však pozostáva z keramických peliet, čím sa eliminuje riziko nebezpečných rádioaktívnych materiálov. Výskumníci neustále skúmajú inovatívne metódy na efektívnejšie nakladanie s týmto odpadom, ako napríklad využitie baktérií. Postup Westinghouse s mikroreaktorom eVinci je výrazne odlišný.

Spoločnosť plánuje prevziať zodpovednosť za použité palivo a buď ho vrátiť do svojich zariadení, alebo ho bezpečne uložiť hlboko pod zem na dlhodobé uskladnenie. Táto konštrukcia nielenže zmierňuje riziká spojené s vysokým tlakom a únikom chladiacej kvapaliny, ale umožňuje aj získavanie cenného tepla pre priemyselné aplikácie. Prvý mikroreaktor eVinci bude uvedený ako dôkaz koncepcie, ktorý pripravuje pôdu pre budúce inštalácie.

Zdroj: thebrighterside.news.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať