SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Nový rýchlovlak typu hyperloop bude jazdiť rýchlejšie ako lietadlo a za polovičnú cenu

Technológie
2

Zdá sa, že vysokorýchlostný dopravný systém hyperloop od Elona Muska dočasne stráca tempo, ale kanadský startup s názvom TransPod nedávno predstavil prelomový ultravysokorýchlostný systém pozemnej mobility, ktorý sľubuje prepravu rýchlejšiu ako prúdové lietadlo, a to približne za polovičnú cenu.

Volá sa FluxJet a ide o nový plne elektrický vlak s vákuovými potrubiami v štýle hyperloopu, ktorý dokáže prekonať vzdialenosť z Calgary do Edmontonu (300 km) len za 45 minút. Spoločnosť v súčasnosti plánuje vybudovať sieťový systém s názvom TransPod Line medzi týmito dvoma kanadskými mestami a hovorí, že už získala 550 miliónov dolárov na financovanie projektu.

Potrubie s dĺžkou 300 km potrebné pre projekt bude údajne stáť zhruba 18 miliárd dolárov. Ako sa uvádza na webovej stránke TransPod, začali sa už prípravné stavebné práce vrátane posudzovania vplyvov na životné prostredie. Spoločnosť tvrdí, že cesta z Calgary do Edmontonu bude stáť len 75 dolárov a dopravný systém zvládne takmer tretinu dopravy z diaľnice spájajúcej tieto dve mestá.

A keďže FluxJet je plne elektrický, výrazne pomôže pri znižovaní emisií CO2. Očakáva sa zníženie emisií oxidu uhličitého o 636 000 ton ročne. Systém hromadnej dopravy FluxJet bude využívať 25-metrové kabíny, ktoré pojmú približne 54 cestujúcich.

Poháňané budú štyrmi „levitačnými motormi“, ktoré umožnia dosiahnuť maximálnu rýchlosť 1200 km/h a cestovnú rýchlosť 1000 km/h. Medzi mestskými stanicami však budú moduly jazdiť oveľa nižšou rýchlosťou. Hoci moduly budú mať aj palubnú batériu, budú vybavené bezkontaktnou napájacou jednotkou na príjem energie z potrubia.

Zdroj: luxurylaunches.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Nič hlúpejšie reakcia na: Nový rýchlovlak typu hyperloop bude jazdiť rýchlejšie ako lietadlo a za polovičnú cenu

14.8.2022 17:08
ta nenapadlo po prečítaní článku?
Reagovať

18 miliárd dolárov za potrubie? To je lacné, to postavia za chvíľu v Bratislave namiesto toho metra :-D reakcia na: Nový rýchlovlak typu hyperloop bude jazdiť rýchlejšie ako lietadlo a za polovičnú cenu

11.8.2022 12:08
Aké lacné potrubie, zachvíľu ho má Blava.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať