PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Nový rýchly domáci test na meranie imunity proti COVID-19

1

Meranie hladín neutralizujúcich protilátok vo vzorkách krvi je užitočný spôsob kvantifikácie imunity človeka proti infekcii SARS-CoV-2. Na takéto meranie je však potrebné špecializované laboratórne vybavenie. Tím výskumníkov z MIT sa zamyslel nad tým, či by sa na rovnakú prácu nedal vyvinúť jednoduchý domáci test. 

Výskumníci sa zamerali na testovaciu technológiu laterálneho prietoku, teda rovnaký systém, aký sa používa v populárnych rýchlych domácich testoch na COVID-19. Na rozdiel od dostupných rýchlych antigénových testov si však nový test na protilátky vyžaduje malú vzorku krvi. 

Prototyp testovacej súpravy prezentovaný v novej štúdii sa dodáva so zariadením na pichnutie do prsta na získanie kvapky krvi, ktorá sa potom prenesie do kvapkadla obsahujúceho špecifické činidlá. Tieto činidlá obsahujú vírusové proteíny SARS-CoV-2 označené mikroskopickými časticami zlata.

Ide o to, že protilátky vo vzorke krvi osoby budú interagovať s týmito vírusovými proteínmi označenými zlatom, takže keď sa kvapky zmiešanej vzorky umiestnia na testovací prúžok, tieto proteíny zachytené protilátkami rozsvietia pozitívnu čiarku. 

Tento test na protilátky by však mal ísť o krok ďalej a okrem pozitívneho alebo negatívneho signálu by mal používateľom poskytnúť aj možnosť kvantifikovať ich imunitnú odpoveď. Výskumníci navrhujú, aby sa pomocou sprievodnej aplikácie pre smartfóny merala intenzita čiary, čo umožní kvantifikovať hladiny protilátok v danej vzorke.

Samozrejme, neutralizačné protilátky sú len jednou časťou komplexnej a mnohostrannej reakcie imunitného systému na vírusové infekcie. Hoci výskumy za posledných pár rokov zistili, že hladiny protilátok korelujú s ochranou pred infekciou, táto metrika neponúka úplný pohľad na ochranu pred závažným ochorením.

Primárnym cieľom použitia bude sledovanie imunitných reakcií u zraniteľnej populácie. Identifikácia zraniteľných subjektov s nízkymi hladinami protilátok umožní zavedenie ďalších vrstiev ochrany, ako je používanie respirátorov. Štúdia bola publikovaná v časopise Cell Reports Methods.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

A keď ľudia nevlastnia mobilný telefón tzv. smartfón? Ako zmerajú hrúbku čiary? :( reakcia na: Nový rýchly domáci test na meranie imunity proti COVID-19

12.8.2022 17:08
Lebo ja poznám chudobnú dôchodkyňu z tv novín, ktorá nevlastní smartfón a kúpila si na zimu za posledné 20 metrov uhlia, na viac vraj nemá a bude mrznúť. Toto je ten západ? Slovensko nechá ľudí mrznúť v zime? Kam sme sa to dostali? :( Zasa len test pre bohatých? To ako rozmýšľajú v tom MIT?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať