SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Viacdýzová technológia by mohla spôsobiť revolúciu v 3D tlači

2

Medzi obmedzenia 3D tlače stále patria dlhé časy tlače a nízke rozlíšenie. Pomôcť by mohla nová technológia, ktorá súčasne využíva viacero malých tlačových dýz namiesto jednej veľkej. V bežnej 3D tlačiarni FDM (fused deposition modelling) sa roztavený plast alebo živica vytláča cez jedinú dýzu, čím sa vytvára trojrozmerný objekt z postupne nanášaných vrstiev, ktoré sa pri ochladzovaní navzájom spájajú.

No tlač veľkých predmetov týmto spôsobom môže trvať pomerne dlho. Možno síce použiť väčšiu dýzu, ale hotový predmet má tak hrubší vzhľad s nižším rozlíšením. Technológia MF3 (Multiplexed Fused Filament Fabrication) vyvinutá tímom z Rutgersovej univerzity v New Jersey využíva niekoľko malých dýz, ktoré sú všetky namontované na jednom portáli.

Keď sa portál pohybuje, každá dýza nezávisle vytláča alebo zadržiava materiál podľa svojej polohy vzhľadom na tlačený objekt. Súčasne sa teda tlačia rôzne časti objektu z relatívne tenkých vrstiev materiálu. Objekt sa tak vytlačí rýchlejšie, no zároveň vo vysokom rozlíšení. Základom technológie je riadiaci softvér, ktorý bol vyvinutý na riadenie ukladania materiálu pre každú dýzu nezávisle, aj keď všetky dýzy sledujú rovnakú trajektóriu pohybu.

Okrem tlače jednotlivých veľkých objektov umožňuje MF3 tlačiť aj viacero malých objektov súčasne. Navyše ak jedna z dýz zlyhá, softvér zmení proces tlače tak, aby jedna alebo viacero ďalších dýz mohlo zachytiť medzeru. Článok o výskume bol nedávno publikovaný v časopise Additive Manufacturing.

Zdroj: newatlas.com.

 

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

no, ale to má potom väčšiu spotrebu živice, či? reakcia na: Viacdýzová technológia by mohla spôsobiť revolúciu v 3D tlači

12.8.2022 13:08
no, ale to má potom väčšiu spotrebu živice, či?
Reagovať

RE: no, ale to má potom väčšiu spotrebu živice, či? reakcia na: no, ale to má potom väčšiu spotrebu živice, či?

15.8.2022 10:08
Nema.
Jednoduchy priklad, skus si otocit hrncek na caj hore dnom pripevni nan jednu tuzku a otacanim hrnceka nakresli kruh. Potom na ten isty hrncek pripevni napr. 6 tuziek a rovnakym otacanim hrnceka nakresli kruh. Kruh nakreslis rychlejsie ale stale si spotreboval len tolko tuhy kolko treba na nakreslenie kruhu...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať