SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Nový typ vypínačov by mohol výrazne znížiť elektroinštalačné práce v novom dome

3

Výskumník Kambiz Moez, riaditeľ odboru elektrotechniky na katedre elektrotechniky a informatiky Albertskej univerzity v kanadskom Edmontone, možno práve vynašiel prvok, vďaka ktorému budú domy cenovo dostupnejšie a energeticky účinnejšie. Vyvinul totiž bezdrôtový vypínač svetla, ktorý na rozdiel od iných bezdrôtových vypínačov svetla nepotrebuje batériu. Jeho vypínače fungujú na základe získavania energie z okolitých zdrojov, ako sú napríklad rádiofrekvenčné signály.

V dome, ktorý si Moez predstavuje, by každé poschodie malo jeden alebo dva rádiofrekvenčné vysielače, ktoré by napájali všetky vypínače. Inštalácia týchto spínačov svetla v novom dome by mohla výrazne znížiť množstvo práce a materiálu potrebného na inštaláciu elektrického systému. To nielenže zlacňuje výstavbu a kúpu domu, ale znižuje aj množstvo špinavej energie potrebnej na výrobu materiálov, napríklad na ťažbu medi na výrobu drôtov alebo výrobu syntetickej gumy, ktorou sú drôty potiahnuté.

Moez hovorí, že vyvinul prototyp za menej ako jeden dolár, a tvrdí, že systém je „škálovateľný, ľahko sa replikuje a môže byť prispôsobený tak, aby vyhovoval špecifickým potrebám majiteľov domov, dodávateľov a regulačných orgánov“. Moez však ide oveľa ďalej než len k bezdrôtovému vypínaču svetla bez batérií. To, čo opisuje, je futuristický dom, ktorý maximalizuje účinnosť a minimalizuje spotrebu energie. Hovorí, že systém by mohol využívať senzory na zisťovanie teploty, vlhkosti a prítomnosti osôb a podľa toho sa automaticky prispôsobovať. 

„Predstavte si, že vykurujete dom s rozlohou 280 štvorcových metrov, ale v danom čase využívate len jednu miestnosť,“ uviedol Moez. „Ak má váš dom bezdrôtovo ovládané vetracie otvory, môžete zavrieť vetracie otvory mimo tejto miestnosti alebo možno niekoľkých spální.“ Systém by tiež mohol zapínať a vypínať svetlá, keď niekto prechádza z jednej miestnosti do druhej. Ďalej by šetril peniaze majiteľom domov tým, že by znížil ich účty za energiu a znížil by znečistenie uhlíkom tým, že by sa obmedzilo používanie nepotrebnej energie.

Zdroj: thecooldown.com.

 

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

bez reakcia na: Nový typ vypínačov by mohol výrazne znížiť elektroinštalačné práce v novom dome

10.4.2024 08:04
bezdrotove spinace bez baterii davno existuju.. akurat su kusok drahsie. ale funguju na chytrejsom primcipe . staci si hodit do vyhladavaca "bezdrotove kineticke spinace"
Reagovať

Enocean reakcia na: Nový typ vypínačov by mohol výrazne znížiť elektroinštalačné práce v novom dome

3.4.2024 07:04
Vynasiel EnOcean? Wow
Reagovať

RE: Enocean reakcia na: Enocean

5.4.2024 16:04
Majster má okolo seba asi málo elektromagnetického smogu... Zjavne nevie o dôsledkoch frekvencii na organizmus
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať