SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Nový vŕtací robot dokáže prekonať aj najtvrdšiu skalu na Zemi

Technológie
3

Startup Petra zo San Francisca tvrdí, že jeho nový bezkontaktný tepelný vŕtací robot dokáže stabilne postupovať aj cez najtvrdšiu skalu na Zemi, ktorá by za normálnych okolností zničila vrtné zariadenia. Navyše to dokáže rýchlo a lacno, čo by umožnilo ekonomicky zrealizovať množstvo projektov podzemnej infraštruktúry.

Poloautonómny robotický systém Swifty môže vytvárať tunely s priemerom 46 – 152 cm v akejkoľvek geologickej oblasti, pričom horninu odstrelí extrémne horúcou vysokotlakovou hlavicou tak, že sa rozžeraví, zuhoľnatie a odletí. Petra, ktorú založil podnikateľ Kim Abrams, demonštrovala schopnosti robota vyvŕtaním 24-palcového tunela cez Sioux Quartzite, ktorý Abrams v rozhovore pre CNBC opisuje ako „najtvrdšiu skalu na Zemi“. Swifty postupoval rýchlosťou 2,5 cm za minútu.

Spoločnosť tvrdí, že jej nový robot na vykonanie svojej úlohy využíva kombináciu diaľkového ovládania a strojového videnia a je to prvý robot na mikrotunelovanie, ktorý dokáže vycúvať z vlastného tunela. Petra hovorí, že jej nová technológia, ktorá stojí „o 30 až 90 percent menej ako bežné bezvýkopové metódy“, otvára prístup do predtým nevŕtateľných oblastí. Možno tak viesť dôležité elektrické a komunikačné káble pod zemou, kde sú zabezpečené pred vandalizmom, lesnými požiarmi, silným vetrom a inými hrozbami.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

Blank reakcia na: Nový vŕtací robot dokáže prekonať aj najtvrdšiu skalu na Zemi

12.1.2022 23:01
Je to nieco ako ma Slovenska GA drilling?
Reagovať

RE: Nie toto je grilling reakcia na: Blank

13.1.2022 19:01
Toto je grilling
Reagovať

Blank reakcia na: Nový vŕtací robot dokáže prekonať aj najtvrdšiu skalu na Zemi

12.1.2022 23:01
Je to nieco ako ma Slovenska GA drilling?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať