Samsung_04 Samsung_04 Samsung_04 Advertisement

Nový zdroj proteínov vyrobených zo vzduchu by mohol prispieť k šetreniu planéty

0

Fínska spoločnosť Solar Foods vyvinula udržateľné jedlo, ktoré je úplne nezávislé od poľnohospodárstva. Nová bielkovina vyrobená zo vzduchu, vody a obnoviteľnej elektrickej energie by mohla v nasledujúcom desaťročí spôsobiť revolúciu v našom potravinovom systéme. Bielkovina sa vyrába pomocou živých mikroorganizmov, ktoré sa pestujú vo fermentore podobným spôsobom ako pri výrobe piva. Mikróby potrebujú oxid uhličitý, vodík, kyslík a dusík – to všetko sa získava zo vzduchu.

V procese fermentácie, ktorý sa uskutočňuje vo veľkých kadiach, vzniká tekutina, ktorá sa odoberá a suší, čím sa získava konečný produkt – žltý prášok podobný múke, umožňujúci použitie v potravinách. Keby použitá elektrina pochádzala z obnoviteľných zdrojov (cieľom je využívanie slnečnej a veternej energie), výrobný proces by sa mohol uskutočniť s takmer nulovými emisiami skleníkových plynov. Proces by vyžadoval oveľa menej pôdy a oveľa menej vody ako tradičné poľnohospodárstvo. 

Solar Foods tvrdí, že na každý 1 kilogram Soleinu je potrebných iba 10 litrov vody. Na porovnanie, na výrobu 1 kilogramu sóje sa vyžaduje 2500 litrov vody a pri 1 kg hovädzieho mäsa táto hodnota stúpne na 15 000 litrov. Proteín, ktorý je prakticky bez chuti, nemá poslúžiť ako samostatné jedlo. Môže sa používať ako bielkovinová prísada v existujúcich potravinách, ako sú chlieb, cestoviny alebo mliekarenské výrobky na rastlinnej báze. Mohol by nahradiť palmový olej, všadeprítomnú zložku našich potravín, ktorá je zodpovedná za ničenie životného prostredia a voľne žijúcich živočíchov. A mohol by fungovať aj ako prísada do alternatív mäsa na rastlinnej báze, ktoré ponúka napr. Impossible Foods.

Náš súčasný potravinový systém má na svedomí 14,5 % všetkých emisií skleníkových plynov, ktoré produkuje človek. Stromy sa ťažia, aby uvoľnili priestor pre farmy a plantáže, hovädzí dobytok emituje veľké množstvo metánového skleníkového plynu. Okrem toho je poľnohospodárstvo významným spotrebiteľom, ale aj znečisťovateľom vody. A s rastúcou svetovou populáciou sa zvýši už aj tak veľký dopyt poľnohospodárstva po pôde, vode a iných zdrojoch.

Spoločnosť Solar Foods ponúka svoju bielkovinu ako alternatívu k súčasnému potravinovému systému. „Dúfame v odpojenie produkcie potravín od poľnohospodárstva,“ uviedol Passi Vainikka, CEO Solar Foods, a dodal: „Prínosy pre životné prostredie sú len jednoduchým pokračovaním tohto odpojenia.“ Technológia je zatiaľ v počiatočnom štádiu, v súčasnosti sa uskutočňuje pilotný projekt. Ďalším krokom bude výstavba demonštračnej elektrárne, ktorá by mala byť otvorená začiatkom roka 2022. Keď bude demonštračný projekt plnofunkčný, na trh by sa mohlo uviesť obmedzené množstvo bielkovín. Vybudovanie výrobného závodu v plnom rozsahu by sa mohlo dokončiť do roku 2025.

Zdroj: huffpost.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum buducnost

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať