NICEBOY_112021 NICEBOY_112021 NICEBOY_112021

Nôž vyrobený z tvrdeného dreva je trikrát ostrejší ako oceľ

9

Experimentovaním s alternatívnymi metódami spracovania dreva vedci vytvorili novú tvrdenú formu prírodného materiálu, z ktorej možno vyrobiť ostré nože a nehrdzavejúce klince. Tím vedcov z Marylandskej univerzity tvrdí, že nože z tohto materiálu sú takmer trikrát ostrejšie ako štandardný príborový nôž a po použití ich možno dokonca vložiť do umývačky riadu. Prirodzená pevnosť dreva je založená na celulóze, ktorú obsahuje. Tá je primárnou zložkou dreva, tvorí 40 až 50 percent materiálu.

Sama osebe má vyšší pomer pevnosti k hustote ako mnohé inžinierske materiály vrátane keramiky, kovov a polymérov. No zvyšok dreva, tvorený spojivovými materiálmi hemicelulózou a lignínom, znižuje celkovú pevnosť a obmedzuje jeho použitie. Autori štúdie sa preto rozhodli odstrániť tieto slabšie časti dreva pri zachovaní celulózových štruktúr. V prvom kroku drevo čiastočne zbavili lignínu. Po jeho odstránení sa stalo mäkkým, pružným a trochu krehkým.

V druhom kroku vykonali lisovanie za horúca pôsobením tlaku a tepla na chemicky spracované drevo, aby sa materiál zahustil a odstránila sa voda. Tvrdené drevo bolo potom vyrezané do tvaru noža a natreté minerálnym olejom, ktorý pôsobí proti prirodzenej tendencii celulózy absorbovať vodu, čím sa predlžuje životnosť materiálu a zachováva sa ostrosť čepele.

MSI_122021

Podľa výskumníkov je nôž z tvrdeného dreva takmer trikrát ostrejší ako príborový nôž z nehrdzavejúcej ocele a 23-krát tvrdší ako prírodné drevo. Dá sa použiť na ľahké prekrojenie stredne prepečeného steaku. Tím využil svoje nové tvrdé drevo aj na výrobu klincov, ktoré boli nielen odolné proti hrdzi, ale rovnako ostré ako bežné oceľové klince. Vedci dúfajú, že táto nová forma dreva môže ponúknuť ekologickú alternatívu k oceli a keramike, ktoré treba spracúvať v peciach pri extrémnych teplotách. Ďalšou úlohou bude presné zistenie energetickej účinnosti výrobného procesu. Výskum bol publikovaný v časopise Matter.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

9 komentárov

trošku rozpor v titulku a texte - minimalne nepresnosť reakcia na: Nôž vyrobený z tvrdeného dreva je trikrát ostrejší ako oceľ

24.10.2021 23:10
titulok nôž 3x ostrejší ako oceľ (oceľ je široky pojem)
a v texte - dreveny nôž 3x ostrejší ako príborový nôž - tomu sa ani veľmi nečudujem - príborové nože sú pomerne dosť tupé :)
čiže ten drevený nôž je možno ostrejší ako príborové nože , ale určite zďaleka nie taký ostrý ako nože napr. na porcovanie prasaťa, alebo ako dýka.
ach jaj :)
ale infografika v čl
hlavne
Reagovať

Luboslav Lacko klamar reakcia na: Nôž vyrobený z tvrdeného dreva je trikrát ostrejší ako oceľ

22.10.2021 01:10
Lacko je tupec a klamar.
Reagovať

RE: Luboslav Lacko klamar reakcia na: Luboslav Lacko klamar

23.10.2021 01:10
No, v prvom rade tento článok nepísal Lubo Lacko. Tak potom kto je klamár a tupec? :)
Reagovať

RE: RE: Luboslav Lacko klamar reakcia na: RE: Luboslav Lacko klamar

23.10.2021 09:10
Pozri si organizacnu strukturu nextechu a uvidis.
Reagovať

RE: No ale ved rozpravkarov nam treba, z coho by zili deti? Len z rozpravok, no nie? reakcia na: Luboslav Lacko klamar

22.10.2021 18:10
Lubo Lacko je super. Rada citam jeho clanky. Su plne faktov a pravdy. Verim mu. Raz postavime nesmrtelneho cloveka, ktory bude sajborg, bude pocut myslienky inych ludi a dokaze vidiet v hlave sivaste obrazy z pocitacovej simulacie AI. To vsetko do piatich rokov a zdarma pre kazdeho. Neverite? Telefonovanie sa zmeni, pridu takzvane nanitrony v mozgoch ludi.
Reagovať

RE: RE: Podla mna si tupy ty. Prve prototypy sajborgov uz existuju. Pocuju vraj myslienky a vidia sivaste obrazy z pocitacov. reakcia na: RE: No ale ved rozpravkarov nam treba, z coho by zili deti? Len z rozpravok, no nie?

30.10.2021 13:10
Niektori ludia uz vraj su plni nanitronov v mozgu a mozu ich nimi aj zabit udajne aj mucit. Takze tupy si ty. Lebo co si ty nevidel, to neexistuje ;-) Viacej citaj nextech, uz to maju vyvinute a robia pokusy na beznych Slovakoch, ved tych mozu mucit bez dokazov, mame slabu policiu a armadu, rozkradame danovy system a v skolach vyrastaju hlupaci. Pozri sa navokol seba ty mudrlant a uvidis realitu :-)

RE: RE: No ale ved rozpravkarov nam treba, z coho by zili deti? Len z rozpravok, no nie? reakcia na: RE: No ale ved rozpravkarov nam treba, z coho by zili deti? Len z rozpravok, no nie?

24.10.2021 10:10
Ty si dobre tupá

RE: Luboslav Lacko klamar reakcia na: Luboslav Lacko klamar

22.10.2021 11:10
tupý komentár
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať