SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

O dotácie na WiFi zóny môžu mestá a obce žiadať do polovice novembra

Tlačové správy
1

Mestá a obce na Slovensku majú stále možnosť vybudovať na svojom území bezplatné WiFi zóny pre obyvateľov i turistov. Výzva Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) má otvorené piate hodnotiace kolo, ktorého uzávierka je 13. novembra 2019. Pre obce a mestá je na bezplatné WiFi pripojenie k dispozícii ešte 5,3 milióna eur. 

O zriadenie bezplatných WiFi zón v obciach je veľký záujem. Na výzvu ÚPVII v predchádzajúcich štyroch kolách zareagovalo 408 žiadateľov. Schválených je 249 žiadostí a zmluvy už ÚPVII podpísal so 194 žiadateľmi v celkovom objeme 2 589 853,36 milióna eur.

„Príkladom, že vybudovať bezplatné pripojenie na internet nie je zložité, je obec Stankovany v okrese Ružomberok. Obyvatelia i turisti ju už majú k dispozícii pri obecnom úrade, pri obchode aj na stanici. Počet obcí, ktoré budú mať bezplatné WiFi zóny, chceme neustále zvyšovať,“ povedal podpredseda vlády Richard Raši.

Obec či mesto môže na jeden projekt dostať maximálne 15 000 eur. Na základe pravidiel financovania z európskych štrukturálnych a investičných fondov sa musia na spolufinancovaní projektu podieľať aj samotní žiadatelia, a to vo výške 5 percent z celkových oprávnených výdavkov. Zároveň musia vyčleniť dostatočné finančné prostriedky vo svojich rozpočtoch na prevádzku WiFi zón.

ÚPVII bojuje s byrokraciou a aj preto sa snaží prihlasovanie sa do výzvy čo najviac zjednodušiť. Keď starostovia a primátori podajú žiadosť elektronicky cez systém ITMS a prihlásia sa cez svoje eID, veľa údajov za nich systém automaticky vyplní. Pripravili sme pre nich aj vyplnený vzor žiadosti i súťažné podklady pre verejné obstarávanie. Výzva, do ktorej sa môžu záujemcovia prihlasovať, je zverejnená na stránke vicepremier.gov.sk.

Zobrazit Galériu

Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu

Všetky autorove články
Slovensko internet Digital dáta Wi-Fi

1 komentár

f reakcia na: O dotácie na WiFi zóny môžu mestá a obce žiadať do polovice novembra

16.8.2019 09:08
15 000 hej ? pekná práčka...... dalo by sa to spraviť za desatinu ceny....
Možno by to nebolo 100%, ale drvivú väčšinu dňa by to šlo. Možno by to nešlo superrýchlo, ale informácie by sa vždy získať dali.

v podstate, keby sa chcel štát nasrať, tak v trištvrte dedinách by mohol spraviť wifi hot spot niekde ma niestnom úrade, popr. žel. stanici.
Jeden wifi router 100 €, 4x wifi extender 200 €. 1x simkarta/popr. telekom - mesačne, 20 eur, nastavenie. bum, 400 € a hodina roboty....

Je to smutné, že také veľké peniaze sa doslova "rozj.bú" na úplne zbytočnosti. Aby v Stankovanoch bol internet za 15 000 €, pričom, rád sa s vami stavím, za 5 rokov fungovať už určite nebude, lebo je možné, že nebude fungovať ani rok....

Pamätám sa, keď som bol v zahraničí, na západe, tam neexistuje "zadarmo internet" pre turistov... Ak, tak možno v mcdonalde a podobných. Ale pripojenie tam, rovná sa obrovské bezpečnostné riziko. Pre mňa je obrovské bezpečnostné riziko pripojiť sa na wifi aj vo vlaku. Pretože, čo robil tento štát, popr. táto vláda, všetko dsrali, uplne všetko a preto sa mi nemôže nikto čudovať, že im absolútne neverím, pretože kvalita ich 10 ročnej práce je vlastne dvojnásobná vražda
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať