O koľko sa zníži dojazd elektromobilov pri nízkych teplotách?

Technológie
0

Vodiči v chladnejších mesiacoch vždy museli zápasiť s problémami, ako sú zľadovatené cesty, zasnežené autá a vybité akumulátory. No majitelia elektrických vozidiel čelia pri poklese teplôt aj ďalšej výzve: zníženému dojazdu.
Podľa novej štúdie startupu Recurrent, ktorá sleduje stav batérie približne v 10 000 zúčastnených elektromobiloch, sa však niektorým elektrickým vozidlám darí v mrazivých podmienkach lepšie ako iným. Firma analyzovala údaje z tisícok elektromobilov a určila pokles dojazdu, ktorý môžu majitelia očakávať medzi optimálnym dňom s teplotou 21 °C a dňom, keď sú teploty medzi  -1 a -7 stupňami Celzia.

Všetky modely skúmané spoločnosťou Recurrent zaznamenali určitú stratu dojazdu pri nízkych teplotách. Je to hlavne preto, že elektrické auto sa spolieha na svoju batériu pri vyhrievaní kabíny, pričom spotrebúva energiu, ktorá by mohla byť využitá na jazdu. Na druhej strane spaľovacie motory vytvárajú veľa tepla ako vedľajší produkt. Okrem toho v chladnom počasí sa chemické procesy vo vnútri batérie spomaľujú.

Nie všetky autá však fungovali rovnako dobre. Napríklad SUV Tesla Model Y a Model X zaznamenali len 15 % overený pokles dojazdu. V prípade modelov Ford Mustang Mach-E a Volkswagen ID.4 to bolo až 30 %.
Predchádzajúce štúdie dospeli k podobným záverom o vplyve chladného počasia na dojazd elektromobilov. V analýze 20 modelov Nórska automobilová federácia zistila, že nízke teploty spôsobili priemerný pokles dojazdu o 18,5 % a spomalila sa aj rýchlosť nabíjania.

Existuje niekoľko spôsobov, ako si trochu uľahčiť život s elektromobilom v zimných mesiacoch, tvrdí Recurrent. Majitelia môžu vo svojich autách použiť funkciu predklimatizovania na zahriatie kabíny a batérie pred jazdou, kým je vozidlo zapojené do siete. Vyhrievanie sedadiel a volantu dokáže udržať cestujúcich v teple bez plytvania prebytočnou energiou na vykurovanie zvyšku interiéru auta.

Zdroj: businessinsider.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať