PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Objavili nové negatívne účinky času stráveného pred obrazovkou na deti

0

Dve nové štúdie poukazujú na súvislosť medzi časom stráveným pred obrazovkou a behaviorálnymi a psychologickými rizikami pre deti. Pribudli tak dôkazy o tom, že nadmerné používanie smartfónov a iných zariadení môže byť škodlivé pre ich zdravie. V jednej štúdii vedci zistili súvislosť medzi časom stráveným pri obrazovke a vyšším počtom diagnóz obsedantno-kompulzívnej poruchy (OCD) u detí v predškolskom veku.

V druhej štúdii výsledky naznačujú, že používanie elektronických zariadení na upokojenie mladých ľudí, keď sú rozrušení, môže brániť ich schopnosti naučiť sa upokojiť sa, čo vedie k častejším a intenzívnejším emocionálnym výbuchom. Štúdia o OCD bola publikovaná v Journal of Adolescent Health a sledovala viac ako 9200 detí počas dvoch rokov, počínajúc vo veku 9 až 10 rokov.

Podľa zistení sa pravdepodobnosť vzniku poruchy počas sledovaného obdobia zvýšila o 15 % za každú hodinu, keď dieťa hralo videohry, a o 11 % za každú hodinu pozerania videí. Textové správy, videohovory a používanie sociálnych médií nesúviseli s vyšším rizikom rozvoja OCD, ale to môže byť spôsobené tým, že táto skupina ich ešte príliš nepoužívala, zdôraznili autori. Výskumníci takisto poznamenali, že našli súvislosť medzi OCD a streamovaním videí na zariadeniach, ale nie s tradičným sledovaním televízie. 

Ďalšia štúdia, publikovaná v časopise JAMA Pediatrics, sa zamerala na deti vo veku 3 až 5 rokov. Na rozdiel od predchádzajúceho výskumu, ktorý skúmal účinky používania obrazovky, sa táto zamerala na rodičov, ktorí dávali deťom zariadenia počas „emocionálnych momentov, keď deti plakali, a potrebovali ich upokojiť“. Podľa vedúcej autorky štúdie Dr. Jenny Radesky „upokojovanie zariadením“ súvisí s nárastom emocionálnych výbuchov u niektorých detí: vo všeobecnosti u mladých chlapcov a detí, ktoré už vykazujú hyperaktivitu, impulzívnosť a intenzívne reakcie, keď sa hnevajú.

Zariadenia sa môžu vypomstiť, pretože môžu deti upokojiť a rozptýliť počas záchvatov hnevu, ale nemusia ich odradiť od opakovania takýchto výbuchov, hovorí Jenny Radesky. Namiesto toho môžu rodičia vyskúšať iné techniky vrátane objatia dieťaťa alebo cvičenia, ako je skákanie na trampolíne. Tieto dve štúdie posilňujú dôležitosť hľadania rovnováhy v živote dieťaťa, pokiaľ ide o smartfóny a tablety.

Radesky povzbudzuje rodičov, aby sa so svojimi deťmi viac rozprávali o ich pocitoch. Ak si rodičia všimnú, že deti majú problémy so zvládaním frustrácie alebo veľkých emócií, musia venovať chvíľu času tomu, aby tento pocit pomenovali. Potom sa treba detí opýtať, čo môžu urobiť, aby túto emóciu vyriešili.

Zdroj: nbcnews.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať