SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Objavili rýchlu premenu oxidu uhličitého na pevný uhlík

5

Výskumníci z univerzity RMIT v Melbourne vyvinuli novú metódu rýchlej premeny oxidu uhličitého na pevný uhlík, ktorý možno skladovať neurčitý čas alebo premeniť na užitočné materiály. Technológia funguje tak, že CO2 prebubláva cez trubicu z tekutého kovu, a je navrhnutá tak, aby sa dala ľahko integrovať do zdroja emisií. Zníženie emisií oxidu uhličitého je pre budúcnosť planéty kľúčové, a preto sa hľadajú spôsoby, ako ho zachytávať v mieste emisií.

Medzi metódy vyvíjané v súčasnosti patrí filtrovanie plynu cez absorpčné materiály, ako sú magnetické špongie, bublinkové membrány, zeolitová pena alebo materiály ako hlina či kávová usadenina. Nový systém tímu RMIT využíva tekutý kov, konkrétne zliatinu nazývanú eutektické gálium-indium (EGaIn), ktorá sa zahrieva na teplotu 100 až 120 °C. Potom sa do zmesi vstrekuje oxid uhličitý, a ako bubliny stúpajú, molekuly CO2 sa štiepia na vločky pevného uhlíka. Tie sa vznášajú nahor, čo uľahčuje zber materiálu.

Tím hovorí, že návrh systému by sa mal dať relatívne ľahko zväčšiť a implementovať v zdroji emisií. Reakcia prebieha rýchlo a efektívne, potrebné teplo je relatívne nízke a mohlo by sa dodávať z obnoviteľných zdrojov. Najväčšou výhodou je však pravdepodobne to, že konečný výsledok je pevný uhlík. Iné metódy uchovávajú plynný CO2, ktorého preprava a skladovanie je zložité, pričom hrozí únik späť do ovzdušia.

SAP_052022

Na druhej strane pevný uhlík je stabilný a mohol by sa skladovať viac-menej neobmedzene dlho bez rizika úniku.  Tím tvrdí, že by sa mohol použiť na iné priemyselné účely, napríklad na výrobu betónu. Ďalším krokom výskumníkov bude rozšírenie systému na modulárny prototyp, ktorý má veľkosť prepravného kontajnera. Výskum bol uverejnený v časopise Energy & Environmental Science.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

5 komentárov

CO2 alebo uhlik? reakcia na: Objavili rýchlu premenu oxidu uhličitého na pevný uhlík

24.1.2022 17:01
Ak to nie je C s tym, ze sa odluci O2, v akej podobe je potom ten CO2 pevny, aby sa dal pridavat do betonu?
Reagovať

RE: neviem, či si chodil do druhej triedy na strednú školu, keď chmikár prednášal o pevnom skupenstve CO2: reakcia na: CO2 alebo uhlik?

26.1.2022 12:01
A o suchom ľade si už počul? To je napr. pevné skupenstvo CO2, jedno z mnohých. Teda , ak si chodil do druhej triedy na strednú školu, tam sa o tom prednáša.
Reagovať

Objavili rychlu premenu... reakcia na: Objavili rýchlu premenu oxidu uhličitého na pevný uhlík

21.1.2022 09:01
Myslim ze vynajdenie "trubice z tekuteho kovu" daleko predci technologiu premeny CO2 na uhlik... :) :) :)
Reagovať

RE: ako by sa tekutý kov stoporil do trubice, bola by to obdoba terminátora T1000 z filmu ;) reakcia na: Objavili rychlu premenu...

21.1.2022 14:01
tekutá trubica z kovu? to by bolo ako v tom filme, keď sa terminátor rozlial na kov a následne stoporil do postavy človeka z rozliatej mláky...
Reagovať

RE: RE: ako by sa tekutý kov stoporil do trubice, bola by to obdoba terminátora T1000 z filmu ;) reakcia na: RE: ako by sa tekutý kov stoporil do trubice, bola by to obdoba terminátora T1000 z filmu ;)

23.1.2022 17:01
Vsetko je mozne zalezi len na nas anasich snoch.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať