SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Prvý dron na lietanie vo vzduchu aj potápanie pod vodou

Technológie
3

Ľudia už dávno skúšajú používať lietajúce drony aj pri vode. Či už ide o pokus o pristátie na vode, alebo o vzlietnutie z vody pomocou „plávajúceho podvozka“. No teraz sa objavil nový dron vyvinutý v spolupráci japonskej telekomunikačnej spoločnosti KDDI, výrobcu komerčných dronov PRODRONE a spoločnosti QYSEA, ktorá sa zaoberá podmorskou robotikou, ktorý si berie a spája to najlepšie z oboch svetov. Označuje sa ako „integrovaný morsko-vzdušný dron“ (Sea-Air Integrated Drone). Dokáže lietať vo vzduchu a po pristátí na vodnej ploche uvoľní náklad v podobe robota operujúceho pod vodou.

Koncept sa podľa spoločnosti QYSEA vyvíjal šesť rokov. Pôvodne ide o dielo ľudí z KDDI s cieľom ponúknuť pokročilú komunikáciu na veľké vzdialenosti pomocou dronov. Je to prvý dron tohto typu na svete, ktorý ponúka bezproblémovú prevádzku na zemi, vo vzduchu i v mori. Môže priletieť na prednastavený bod na mori a po pristátí sa FIFISH ROV (tak sa volá podmorská časť vyvinutá spoločnosťou QYSEA) uvoľní z klietky a ponorí sa do hĺbky, zatiaľ čo vzdušná časť funguje ako jeho anténa umožňujúca komunikáciu so svetom.

Dron je určený predovšetkým na priemyselné a inšpekčné použitie, napríklad na kontrolu stavu podmorských komponentov veternej farmy na mori a údržbárske práce. Takisto by sa dal použiť na kontrolu trupu lodí bez toho, aby sa museli vybrať z vody, ako aj na pomoc pri pátraní, hľadaní vrakov starých lodí, lietadiel a iných predmetov. To všetko by mohol dron robiť, kým operátor stojí v pohodlí na suchu.

SAP_052022

Pravdepodobne by sa dron dal spustiť aj z lode a možno si ľahko predstaviť, že by sa mohol stať štandardným vybavením mnohých lodí (najmä vojenských a výletných) na jednoduchšiu kontrolu trupu ešte v oceáne. Cena pre prvých používateľov sa bude pravdepodobne pohybovať vo výške niekoľkých tisícok (možno niekoľkých desiatok tisíc) dolárov, no v nasledujúcich rokoch by sa mohli objaviť aj hobby a komerčné verzie nižšej triedy pre turistov, fotografov a filmárov. 

Zdroj: diyphotography.net.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

Ty píšeš, že kde je 24 miliónov eur, ktoré vláda ukradla do schránok. Ja ti poviem, aký je Matovič, pozorne čítaj: reakcia na: Prvý dron na lietanie vo vzduchu aj potápanie pod vodou

23.1.2022 13:01
Tak já, keď som študovala na univerzite, tak som sa presťahovala bližšie k mestu, aby som nemusela toľko dochádzať; do domu zomrelého starého otca. Keď som si bola pýtať sociálne štipendium 200€, na ktoré som mala podľa zákona nárok, aby som ako tak vyžila, tak mi povedala úradníčka univerzity, že to je subvenčný podvod, že nežijem z rodičmi a chcem sa osamostatniť a že mi nič nevyplatí. Ale keď Matovič prepíše celý majetok na ženu a nepodá daňové priznanie, lebo "akože" nič nemá, tak toto subvenčný podvod nie je. Veru sviňe toto...
Reagovať

RE: Veru, ešte ti povie matovičovská vláda, že hľadá dobrovoľníkov do sociálnych domovov služieb, ale výplatu nie dať reakcia na: Ty píšeš, že kde je 24 miliónov eur, ktoré vláda ukradla do schránok. Ja ti poviem, aký je Matovič, pozorne čítaj:

23.1.2022 16:01
Veru, ty kámo, čo už tuná sa robí a ešte novinári drzo dajú do telky, že hľadajú dobrovoľníkov do domovov sociálnych služieb. Ná a z čoho tí dobrovoľníci majú žiť? Keď im nechcú výplatu zaplatiť? Toto by som sa hanbila dať do televíznych novín, že hybajte pracovať zadarmo. Veru sviňe táto vláda, sebe dať štrnásť tisícové odmeny na Vianoce a ty hybaj zadarmo robiť dobrovoľníka do DSSky.
Reagovať

Mňa by skôr zaujímalo, prečo novinári mlčia o tých ukradnutých 24 miliónoch euro, čo odtiekli do schránkových firiem? reakcia na: Prvý dron na lietanie vo vzduchu aj potápanie pod vodou

23.1.2022 12:01
Prečo v žiadnych správach nevidno pokrok o tom, či už vrátili tých 24 miliónov euro, čo odtieklo do schránkových firiem? Je pravda, že vláda kradla a teraz to chce ututlať? A čoho sa investigatívci boja? Že dopadnú ako Kuciak? Nejako je tu dusné ticho. Prečo novinári chránia zlodejov a neprehovoria? Takýto článok prineste redakcia s nadpisom: "Kam odtieklo 24 miliónov a ako ich nevieme vrátiť s5"
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať