SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Obrí vysávač na filtrovanie znečisteného ovzdušia zbaví mestá smogu

Technológie
0

Holandskí vynálezcovia vyvíjajú čistiaci systém určený na zachytenie drobných toxických častíc z okolitej atmosféry.

„Ide o veľký priemyselný filter, dlhý asi 8 metrov, vyrobený z ocele a umiestnený v podstate na streche budovy, ktorý by fungoval ako veľký vysávač,“ vysvetľuje Henk Boersen, hovorca spoločnosti Envinity Group, ktorá predstavila systém v Amsterdame.

Systém je schopný nasávať vzduch z okruhu 300 metrov a až 7 kilometrov smerom nahor. Mohol by prečistiť asi 800-tisíc kubických metrov vzduchu za hodinu, pričom by vyfiltroval 100 % jemných častíc a  95 % ultrajemných častíc.

Jemné častice sa dostávajú do vzduchu emisiami z horiaceho dreva a iných palív, ako aj z priemyselného spaľovania a majú nepriaznivé účinky na zdravie. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie až 90 % obyvateľov EÚ je vystavených účinkom týchto častíc, ktoré môžu byť karcinogénne.

Ultrajemné častice sú uvoľňované emisiami z automobilov a lietadiel a môžu viesť k poškodeniu nervového systému vrátane mozgových buniek a spôsobiť infekcie.

Ďalší systém na čistenie vzduchu, nazvaný Smog Free Tower, inštalovala spoločnosť Envinity v septembri v Pekingu. Ten použitím patentovanej bezozónovej iónovej technológie očistí okolo 30 000 kubických metrov vzduchu za hodinu a odstráni z neho 75 % škodlivých častíc.

Zdroj: theguardian.com

Redakcia

Všetky autorove články
vysavac ovzdusie smog

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať