
Obrovské investície do vývoja batérií znižujú náklady na skladovanie energie rýchlejšie, ako sa očakávalo
Podľa správy Rocky Mountain Institute (RMI) globálny prechod na nové druhy energie prebieha rýchlejšie, ako sa predpokladalo, a to vďaka rozsiahlym investíciám do pokrokových batériových technológií. Len v prvej polovici roka 2019 spoločnosti rizikového kapitálu vložili 1,4 miliardy dolárov do firiem zameraných na technológie uskladňovania energie.
Vďaka týmto investíciám sa posunú tak Li-ion, ako aj nové technológie batérií do nových oblastí aplikácie rýchlejšie, ako sa očakávalo. Zvýšením výkonnosti batérií sa do roku 2025 znížia náklady na 87 USD/kWh (agentúra Bloomberg začiatkom roka určila súčasné náklady na 187 USD/kWh).
Tieto zmeny prispejú k zníženiu plánovanej výroby energie zo zemného plynu. Podľa RMI hrozí, že existujúce elektrárne na zemný plyn prestanú byť konkurencieschopné hneď po roku 2021. Analytici RMI očakávajú, že lítiovo-iónové batérie zostanú dominantnou batériovou technológiou do roku 2023, pričom sa bude neustále zlepšovať ich výkonnosť. Pokrokové batériové technológie budú zamerané na konkrétne oblasti použitia.
Napríklad ťažká doprava bude používať polovodičové batérie, ako sú nabíjacie alkalické zinočnaté, lítiovo-kovové a lítiovo-sírové. So všeobecným rozšírením elektromobilov sa zvýši dopyt po rýchlom nabíjaní, a teda po vysokovýkonných batériách. Podľa RMI sa veľa alternatívnych batériových technológií dostane z laboratória na trh do roku 2030.
Zdroj: forbes.com.
Zobrazit Galériu