PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022

Ochrancovia súkromia varujú pred nebezpečenstvami extendovanej reality

Bezpečnosť
0

Extendovaná realita (extended reality – XR) je pojem zastrešujúci všetky kombinácie reálneho a virtuálneho prostredia, ako je virtuálna realita (VR), rozšírená realita (augmented reality – AR), zmiešaná realita (mixed reality – MR). Všetky tieto technológie rýchlo dospievajú a stávajú sa čoraz rozšírenejšími, a to najmä teraz, keď pandémia privádza viac ľudí k virtuálnym aktivitám.

Technológia má potenciál zabávať a vzdelávať, spájať a zlepšovať naše životy, ale sú s ňou spojené aj nebezpečenstvá. Ochrancovia súkromia z organizácie Electronic Frontier Foundation varujú, že náhlavné súpravy a zariadenia XR môžu zhromažďovať hlboko osobné informácie o vás a svete okolo vás. Pritom služby XR ukladajú tieto údaje na svojich serveroch. Zavedenie umelej inteligencie do XR ešte zvyšuje riziká pre súkromie a bezpečnosť, pretože zariadenia a služby zhromažďujú a analyzujú dáta na bezprecedentnej úrovni.

Zariadenia XR, ktoré zahŕňajú kamery, mikrofóny a senzory, nám umožňujú interakciu s reálnym svetom. To však znamená, že informácie o vašom prostredí, ako je váš domov či kancelária, môžu byť tiež zhromažďované a zdieľané so zámerom poskytnúť vám cielené reklamy. A všetky tieto zozbierané informácie môžu byť potenciálne dostupné vláde. Hoci vy sami takéto zariadenia nikdy nepoužívate, ak žijete v spoločnom priestore s niekým, kto ich používa, vaše súkromie môže byť ohrozené.

Zariadenia XR vo vašej domácnosti takisto dokážu zhromažďovať zvuk a video spolu s telemetriou o vašom pohybe.  Tieto údaje možno použiť na vytvorenie veľmi presného geometrického znázornenia vášho domova. Sú to vysoko citlivé informácie, ku ktorým by vláda bezdôvodne nemala mať prístup, dokonca ani vtedy, keď tieto dáta vlastní poskytovateľ tretej strany. S rastúcim využívaním zariadení XR rastú aj nebezpečenstvá, ktoré so sebou prinášajú.

Napríklad nositeľ AR okuliarov môže zaznamenávať vaše rozhovory a zároveň mapovať prostredie okolo vás s presnými detailmi a v reálnom čase. Masívne prijatie technológie AR nahrávania by mohlo viesť k neustálemu dohľadu vo verejných alebo poloverejných priestoroch. Rozšírená realita preto môže predstavovať bezprecedentné nebezpečenstvo dystopickej budúcnosti. Vďaka transparentnosti, múdremu súdnictvu, modernizovaným zákonom a dôslednej ochrane súkromia sa však môžeme vyhnúť dystopii a žať len benefity tejto technológie.

Zdroj: eff.org.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať