HONDA_022021 HONDA_022021 HONDA_022021 Advertisement

Cosmic Crisp - nová dokonale vyvážená odroda jablka si zachová čerstvosť celý rok

0

V súčasnosti je na pultoch s potravinami k dispozícii veľa odrôd jabĺk, no vedci k nim teraz pridali ďalšiu – hybridné jablko, ktoré ponúka dokonalú rovnováhu medzi sladkosťou, kyslosťou, šťavnatosťou a chrumkavosťou, to všetko umocnené pôsobivo dlhou skladovateľnosťou. Odroda sa volá Cosmic Crisp a vyvíja sa už viac ako 20 rokov. Práce sa začali na Washingtonskej univerzite v 80. rokoch a sústredili sa na odrody Red a Golden Delicious. Ich kríženec Barrit bol nielen odolný proti chorobám, ale je aj veľmi plodný. Ten bol v roku 1997 krížený opelením odrodou Honeycrisp.

Hybridné semená sa nechali vyklíčiť a boli pestované v skleníku. Prvé sadenice priniesli úrodu ovocia – jablko známe odborníkom ako WA 38. Kľúčom k lahodnej chuti jablka je vysoký obsah cukru, vyvážený vyššou kyslosťou. Jablko dozrieva na strome rovnomernejšie ako iné odrody a po zbere hnedne pomalšie. Má dlhú skladovateľnosť, v chladničke vraj vydrží až rok. Značka Cosmic Crisp je dôsledne manažovaná.

Na marketing jablka bolo pridelených viac ako 10 miliónov dolárov. Má vlastný web aj stránku na Instagrame. Podľa agentúry Associated Press bolo vysadených už 12 miliónov stromov Cosmic Crisp a jablko sa teraz dá kúpiť v supermarketoch a maloobchodných predajniach po celých Spojených štátoch. Ide o prvú odrodu vyšľachtenú v štáte Washington a pestovatelia majú výhradné práva na jej predaj počas prvých 10 rokov na trhu.

Zdroj: smithsonianmag.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum zdravie

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať