PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Odvrátená tvár ochrany domácností inteligentnými domovými zvončekmi

Technológie
0

V júli značka Ring na monitorovanie domácnosti, patriaca Amazonu, ohlásila, že začína spolupracovať s 200 policajnými oddeleniami v USA. Ring ponúka inteligentné domové zvončeky a Amazon ho kúpil v roku 2018 za 1 miliardu dolárov. Zariadenia Ring vysielajú živé audio a HD video do smartfónov a tabletov. Majiteľ teda môže vidieť, kto zvoní pri jeho dverách, aj keď nie je doma.

Vyzerá to ako dobrý nápad, napríklad aj na odstrašenie návštevníkov s nečestnými úmyslami. No týmto spôsobom sa takisto zhromažďuje veľké množstvo údajov, ktoré sa zdieľajú prostredníctvom aplikácie. Podľa webu Motherboard si polícia môže od spoločnosti vyžiadať obrazový materiál z monitorovania. Ring však prisľúbil, že jeho zákazníci si budú môcť vždy vybrať, aké informácie spoločnosť sprístupní orgánom činným v trestnom konaní.

Podľa odhadov webu Gizmodo je v krajine rozmiestnených niekoľko desiatok tisícov kamier Ring. Odborníci na ochranu súkromia vyjadrili obavy z rastúcej expanzie pozorovania kamerami Ring v amerických mestách. Tvár osoby, ktorá vstupuje do interakcie so zariadením Ring, bude natrvalo zdokumentovaná, či sa jej to páči, alebo nie. Ďalší dôvod na znepokojenie poskytuje aplikácia Ring Neighbors.

Gizmodo zmapovalo rozsiahlu sieť domáceho monitorovania skúmaním prevádzky aplikácie Neighbors, ktorá má milióny používateľov. Redaktori webu tak dokázali vytvoriť podrobné mapy ukazujúce umiestnenie desiatok tisícov kamier Ring. Pritom aplikáciu Neighbors môže používať ktokoľvek; kamera Ring nie je podmienka.

V mestách, kde polícia spolupracuje so spoločnosťou Ring, majú policajti prístup na špeciálny portál v aplikácii a môžu požiadať o prístup k videozáznamom majiteľa domu. Polícia si môže pomocou mapy zvoliť dátum, čas a miesto a aplikácia Neighbors upozorní používateľov v okolí. Američania sú teda vážne znepokojení sieťou sledovacích kamier riadenou Amazonom, jednou z najmocnejších spoločností na svete, ktorá je známa využívaním používateľských údajov.

Zdroj: observer.com.

Redakcia

Všetky autorove články
smart home domacnost aplikácia app ochrana bezpečnosť

Pridať komentár