SAMSUNG_082023 Advertisement SAMSUNG_082023 Advertisement SAMSUNG_082023 Advertisement

Okuliare s AI poskytnú ľuďom superschopnosti

Technológie
3

Devin Liddell, hlavný futurista spoločnosti Teague, v exkluzívnom rozhovore pre DailyMail.com uviedol, že systémy počítačového videnia zabudované do náhlavných súprav alebo okuliarov zachytia náznaky emócií, ktoré ľudské oči a inštinkty samotné nedokážu rozpoznať. Táto technológia by ľuďom umožnila zistiť, či ich partner klame, ale aj odhaliť klamúceho politika. Liddell tvrdí, že keď sa rozšírená realita spojí s umelou inteligenciou, ľudia získajú zmyslové superschopnosti, ktoré „zmenia spoločenské prostredie“.  

Predplatné NEXTECH 2023

Očakáva, že v nasledujúcich rokoch dôjde k zbližovaniu technológií počítačového videnia s umelou inteligenciou a nositeľnými zariadeniami pre spotrebiteľov.  „Nositelia budú schopní rozoznať všetky druhy fyziologických a psychologických údajov o iných ľuďoch,“ povedal Liddell. „V spojení s umelou inteligenciou to ľuďom poskytne neustály spätný kanál o ľuďoch, s ktorými práve komunikujú.“  Futurológ sa domnieva, že okuliare by mohli v tichosti poskytovať informácie, ktoré by mohli ľuďom poskytnúť výhodu vo všetkých oblastiach od politiky až po zoznamovanie.

Spoločnosť Grand View Research predpokladá, že globálny trh s rozšírenou realitou dosiahne do roku 2030 hodnotu 597,54 miliardy dolárov, pričom zariadenie Vision Pro od spoločnosti Apple za 3499 dolárov bude uvedené na trh začiatkom roka 2024. Umelá inteligencia už sľubne číta emócie ľudí, pričom spoločnosti ako Zoom zavádzajú „analýzu nálad“ do skúšobných produktov. Stroje čítajú, čo ľudia cítia, na základe ich výrazov. Táto technológia je však kontroverzná. Microsoft vyradil funkciu „čítania emócií“ zo svojho softvéru Azure Face z dôvodu „nedostatku vedeckého konsenzu“ a „obáv o ochranu súkromia“. 

Liddell verí, že tieto „superschopnosti“ umožnia ľuďom odhaliť všetko od skrytých chorôb až po duševné problémy a že budú plne využité – od zložitých politických rokovaní až po obyčajné prvé rande. V prvých prípadoch použitia sa budú vyskytovať scenáre, v ktorých bude mať tieto superschopnosti len jeden účastník, čo vytvorí značne nerovné podmienky, no nakoniec ich budú mať na určitej úrovni všetci. Liddell uviedol, že v budúcnosti by záujemcovia o rande mohli byť schopní odhadnúť finančnú situáciu svojho partnera a dokonca aj jeho plodnosť jednoducho tým, že sa na neho pozrú.

Sila tejto technológie však podľa futurológa povedie  snahám zakázať ich používanie pre závažné prípady zneužitia. „Ale tieto pokusy o odpor budú zbytočné, pretože systémy budú čoraz menšie a lacnejšie a nakoniec si nájdu cestu do našich tiel prostredníctvom implantátov do sietnice a ušných kanálikov,“ hovorí Liddell.

Zdroj: dailymail.co.uk.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

POKROK NEZASTAVÍŠ reakcia na: Okuliare s AI poskytnú ľuďom superschopnosti

13.7.2023 14:07
Super článok, dúfam že čoskoro budú všetci ľudia pracovať na vývoji a nebudú drieť vo fabrikách. Na to máme robotov.
Reagovať

Zmdidnnakw reakcia na: Okuliare s AI poskytnú ľuďom superschopnosti

30.6.2023 19:06
Hrozne hrozne hrozne... Doslova desivé. To kam sme dospeli?
Reagovať

Jozef reakcia na: Okuliare s AI poskytnú ľuďom superschopnosti

30.6.2023 16:06
To už sa ľudia úplne zbláznili. Okuliare na dôležité politické debaty? A čo takto vyskúšať prejaviť záujem o riešenie nejakých problémov?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať