SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Optické vlákna na prenos dát sa budú môcť zmenšiť až tisícnásobne

0

Izraelskí vedci nechali prejsť svetelné vlny cez materiál 1000-krát tenší ako súčasné optické vlákna. Podľa nich to môže pripraviť cestu pre úplne nové technológie. „Jedna vec, ktorá všeobecne obmedzuje optickú technológiu, je veľkosť svetelných vĺn, ktoré musí prenášať," uviedol profesor Ido Kaminer. „Sú príliš veľké na to, aby interagovali s mikročipmi, čo znamená, že naše zariadenia sú pomalšie, ako by sme chceli.“

Keby káble z optických vlákien, ktoré prenášajú internet do našich domovov, mali vnútro oveľa menšie ako súčasný jeden mikrón, jednoducho by neprenášali požadované informácie. Teraz však vedci urobili krok smerom ku kompaktnejšej optickej technológii. Ukázali, že je možné, aby sme v budúcnosti používali materiály, ktoré môžu byť tenké jeden nanometer (tisícina mikrónu). Kaminer a jeho kolegovia zdokumentovali svoje úspechy v článku publikovanom v časopise Science, ktorý si vyslúžil pochvalu od nezávislých odborníkov.

Hoci vedeckú komunitu fascinujú tenké 2D materiály, ktoré pozostávajú iba z jednej vrstvy atómov (nazývajú sa aj jednovrstvové materiály), keď sa vedci pokúsili v experimentoch potvrdiť, že nimi prechádza svetlo, nemohli ho priamo pozorovať, čo znamená, že nemohli začať využívať 2D materiály pre optickú technológiu. No teraz Kaminerovo laboratórium Technion úspešne „uväznilo“ svetlo v tomto jedinečnom materiáli (nahromadili niekoľko jeho vrstiev) a pozorovali ho pomocou kvantového mikroskopu.

Vedci vysielali impulzy svetla pozdĺž okraja 2D materiálu, pričom zaznamenali zvláštne správanie, ktorému nie celkom rozumejú. Svetlo generovalo hybridné zvukové a svetelné vlny, impulzy sa mohli spontánne zrýchľovať a spomaľovať a vlny sa rozdelili na dva samostatné impulzy pohybujúce sa rôznymi rýchlosťami. To všetko bude treba ešte preštudovať, ale sama skutočnosť, že tím mohol pozorovať ​​a zaznamenávať ​​svetlo v takých tenkých materiáloch, je dôležitý prvý krok k ich využitiu pre optickú technológiu.

Zdroj: timesofisrael.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať