SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Orbital spúšťa údajne najvýkonnejšiu prílivovú turbínu na svete

Technológie
0

Škótska spoločnosť Orbital Marine Power dokončila budovanie prílivovej turbíny O2, o ktorej tvrdí, že bude najvýkonnejšia na svete. Teraz je na ceste na Orknejské ostrovy, kde bude po pripojení k sieti mať šancu preukázať svoj výkon. Prílivová turbína využíva gravitáciu Mesiaca pôsobiacu na zemský povrch. Na miestach, kde je počas prílivu voda tlačená cez úzke medzery alebo okolo úvratí, zrýchľuje svoj pohyb a pomocou turbín pod hladinou oceánu možno získavať kinetickú energiu tejto masy vody. To sa označuje ako prílivová energia.

Prílivovú energiu využívali ľudia v celej Európe a na Strednom východe už v stredoveku. Striedanie prílivu a odlivu roztáčalo kolesá vodných mlynov, v ktorých sa mlela kukurica. Dnešné najväčšie projekty v tejto oblasti, kórejská prílivová elektráreň na jazere Sihwa a prílivová elektráreň Rance vo Francúzsku, boli postavené za použitia obrovských a mimoriadne drahých podmorských múrov alebo hrádzí. Tieto systémy zatvárajú stavidlá pri odlive, potom ich otvárajú pri prílive, aby využili výškový rozdiel na chod turbín.

SME konferencia_092021

Fungujú síce dobre, ale potlačenie prirodzeného prietoku vody malo určité negatívne dôsledky na životné prostredie.Orbital zvolil iný prístup, zameraný na udržanie čo najnižších nákladov. Používa plávajúce turbíny inštalované v kanáloch, ktoré urýchľujú prílivové toky. Tieto turbínové plošiny sú kotvené na dne oceánu v štyroch bodoch pomocou mimoriadne pevných reťazí. Ich inštalácia je tak rýchla a lacná.

Turbíny sú spojené s hlavnou plošinou obrovskými ramenami a chod ich obrích listov možno medzi cyklami prílivu a odlivu meniť na opačný smer, aby sa generovala energia bez ohľadu na to, akým smerom sa voda pohybuje. Energia sa dostáva na breh cez hrubé podmorské káble. Prototyp turbíny Orbitalu s označením SR2000 bol nainštalovaný v roku 2017 s nominálnou kapacitou 2 MW a za prvý rok svojej činnosti vyprodukoval asi 3 GWh.

Práve dokončená produkčná verzia má byť podľa očakávania výrazne lepšia. Jej dva 20-metrové rotory na konci 18-metrového kĺbového ramena majú záber 600 štvorcových metrov pod povrchom. Plošina dlhá asi 74 m je podľa spoločnosti schopná „vyrábať dostatok čistej elektriny na uspokojenie dopytu asi 2000 domácností vo Veľkej Británii a kompenzovať produkciu približne 2200 ton CO2 ročne“.

O2 bude zrejme najvýkonnejšia prílivová turbína, ktorá nie je pripojená k priehradnému systému. Produkt sa vyrába výlučne na pevnine, dá sa jednoducho spustiť ako loď, aby priplával na svoje miesto, kde ho ukotvia, uvedú do prevádzky a pripoja k sieti. Jeho sprevádzkovanie si vyžiada len zlomok nákladov na zariadenie Sihwa v hodnote 298 miliónov dolárov.

Zdroj: newatlas.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať