S_03PaletteBase S_03PaletteBase S_03PaletteBase Advertisement

Orgány vypestované v laboratóriu by mohli vyriešiť transplantačnú krízu

6

Umelé orgány, vypestované v laboratóriu a transplantované do tela, čelia ešte mnohým výzvam, no otvárajú možnosť pre pacientov, ktorí potrebujú nový orgán, aby už nemuseli čakať na darcu. Mohli by eliminovať aj vysoké náklady, ktoré vznikajú počas rokov liečby, najmä pri niektorých chronických stavoch. V roku 2021 by ich mohla technológia použitá na ich výrobu posunúť o krok bližšie ku klinickému použitiu.

Doteraz najväčším úspechom v tejto oblasti bolo vypestovanie epidermy, vonkajšej vrstvy kože, ktorá nahradila tú, ktorá bola zničená popáleninami. Dosiahlo sa to rastom kmeňových buniek vlastnej epidermy pacienta (z oblasti bez popálenia) v kultúre a následným prenosom ich potomstva na tenkú vrstvu fibrínu, ktorá sa potom nanesie na postihnutý povrch. V budúcom roku sa majú vypestovať ďalšie orgány.

Napríklad v laboratóriu Inštitútu Francisa Cricka vytvárajú umelý týmus, úplne rekonštruovaný z kultivovaných ľudských kmeňových buniek. Týmus je rozhodujúci pre vývoj buniek nazývaných T lymfocyty, ktoré ničia pôvodcov infekcie alebo rakovinové bunky. Týmus pomáha lymfocytom pri ich rozpoznávaní, aby nepoškodzovali zdravé bunky. Potenciálne každý pacient podstupujúci transplantáciu by mohol mať úžitok z umelého týmusu vypestovaného z kmeňových buniek darcu.

Obnovil by sa tak imunitný systém pacienta, aby rozpoznal darcovský orgán ako vlastný, čím by sa eliminovala potreba celoživotného podávania liekov na potlačenie imunity. Pestovanie orgánu však nie je ľahké. Technici musia zabezpečiť, aby sa kmeňové bunky zmenili na správny typ špecializovanej bunky potrebnej pre konkrétny orgán a aby boli v správnom pomere a polohe. V roku 2021 by sme mohli mať viac technológie potrebnej na rast zložitých orgánov.

Vedci v mnohých laboratóriách pracujú na zdokonalení bioreaktorov - strojov, ktoré poskytujú presné podmienky, ako je teplota, vlhkosť, živiny, kyslík a pohyb, potrebné na vytvorenie orgánov a napodobnenie ich funkcie v tele. Očakáva sa, že v roku 2021 vedci rozšíria aj svoje vedomosti o kmeňových bunkách, aby lepšie pochopili, ako sa tieto bunky správajú, aby sa vytvorila zložitá štruktúra orgánu, ktorá zabezpečí jeho fyziologickú funkciu.

Zdroj: wired.co.uk.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

6 komentárov

megalistadalafil reakcia na: Orgány vypestované v laboratóriu by mohli vyriešiť transplantačnú krízu

2.3.2021 13:03
buy tadalafil <a href="https://megalistadalafil.com/buy">megalis generic tadalafil</a>
Reagovať

priligydapoxetinex reakcia na: Orgány vypestované v laboratóriu by mohli vyriešiť transplantačnú krízu

27.2.2021 02:02
priligy pills <a href="https://priligydapoxetinex.com/delivery">dapoxetine for sale</a>
Reagovať

buy erectile dysfunction pills online india reakcia na: Orgány vypestované v laboratóriu by mohli vyriešiť transplantačnú krízu

2.2.2021 22:02
dealing with erectile dysfunction https://plaquenilx.com/ erectile pills in canada
Reagovať

zithromax 250mg reakcia na: Orgány vypestované v laboratóriu by mohli vyriešiť transplantačnú krízu

31.1.2021 19:01
zitromax 500 mg https://zithromaxes.com/ z pack mg dosage
Reagovať

steel drops medicine reakcia na: Orgány vypestované v laboratóriu by mohli vyriešiť transplantačnú krízu

28.1.2021 07:01
peptides tadalafil https://tadalisxs.com/ maximpeptide
Reagovať

Bodaj by sa to podarilo. reakcia na: Orgány vypestované v laboratóriu by mohli vyriešiť transplantačnú krízu

23.12.2020 20:12
Ostáva len dúfať že sa to podarí, sám patrím k postihnutým osobám (mne zlyhali obličky) a neostáva mi nič iné len čakať a dúfať. Možnosť implantovať "umelé" orgány všetkým pacientom bez úmorného čakania by bolo neskutočným krokom vpred....
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať