CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

PC REVUE Plus 3/2016

0

ČLÁNKY:

Seriál: Vývoj aplikácií pre Win 10

Vaša aplikácia UWP pre Windows 10 sa musí vedieť prispôsobiť nielen rôznym veľkostiam a rozlíšeniam displeja na rôznych typoch zariadení od smartfónov až po veľkoplošné obrazovky, ale aj zmene veľkosti okna, prípadne zmene orientácie zariadenia. V článku je príklad, ako využiť algoritmus vo Windows 10 na zmenu mierky, ktorý prispôsobuje zobrazovanie ­prvkov používateľského rozhrania a fontov. ­Algoritmus berie do úvahy nielen rozlíšenie ­obrazovky, ale aj typickú pozorovaciu vzdialenosť pre príslušné zariadenie.

Seriál: Vývoj pre Raspberry Pi 2: Rozširujúca doska Explorer HAT

Ak pre svoju aplikáciu potrebujete snímať hodnoty analógových veličín, potrebujete dosku Raspberry Pi 2 doplniť o vhodný analógovo-digitálny prevodník. Jedna z najlepších alternatív je rozširujúca doska Explorer HAT Pro (od 19 eur). Dominantné prvky tejto dosky sú univerzálne prepojovacie pole a rozširujúce konektory, na ktorých sú 4 digitálne vstupy, na ktoré na rozdiel od dosky Raspberry môžete priviesť aj 5 V logiku, štyri výstupy, ktoré môžete zaťažiť prúdovým odberom 500 mA, štyri kapacitné dotykové plochy, štyri LED diódy, štyri analógové vstupy a dva výstupy na riadenie motorov.

Seriál: Programujeme pre Android

V tejto časti seriálu predstavujeme prácu s tzv. senzormi, z ktorých minimálne jeden je súčasťou všetkých moderných androidových zariadení. Na začiatku článku sa venujeme vzťahu medzi senzormi, špecializovanými komponentmi určenými na meranie konkrétnych fyzikálnych veličín a androidovými zariadeniami. Uvádzame niektoré detaily, ako napr. rozdiely medzi tzv. hardvérovými a syntetickými ­snímačmi, resp. virtuálnymi senzormi. Základné informácie dopĺňame o typy, resp. kategórie senzorov. V najrozsiahlejšej časti článku rozoberáme Android sensor framework. Uvádzame zoznam jeho komponentov – tried, rozhraní a ich metód, ktoré umožňujú v prvom rade ­sprístupniť konkrétne senzory na využitie v rámci našich aktivít a následne načítať údaje poskytované týmito senzormi.

Seriál: ARDUINO – programovamie mikrokontrolérov Atmel

V predošlej časti sme vysvetlili, akým spôsobom môžeme k Arduinu pripojiť dve LED diódy. Pomocou Arduina sme vytvorili jednoduchý webový server, ktorý sme pripojili k lokálnej počítačovej sieti, a cez webový prehliadač sme sa naučili pripojené LED diódy zapínať a vypínať. Teraz si ukážeme, ako náš webový server pripojiť nielen k lokálnej počítačovej sieti, ale k celému internetu. A aby sme vytvorili niečo užitočné, ukážeme meranie a zobrazovanie ­atmosférického tlaku a teploty. Podrobný ­postup práce s modulom vrátane zdrojového kódu programu pre Arduino a príslušných obrázkov možno nájsť na webovej stránke nášho časopisu.

IT Pro: Dokážete sa ubrániť strate dát?

Cena hardvéru postupne klesá a pre firmy sa stal konzumným materiálom – od pevných ­diskov až po celé pracovné stanice. Strata firemného hardvéru však nie je len strata niekoľkých kremíkových obvodov. Ide hlavne o uložené informácie, a to nielen stratu ich dostupnosti, ale aj ich dôvernosti, keďže dochádza k sprístupneniu citlivého materiálu nálezcovi.

IT Pro: 8 vecí, ktoré si musíte preveriť pred tým, než podpíšete zmluvu o vývoji softvéru na mieru

Ak sa dá textový editor Word kúpiť za niekoľko desiatok eur a vyvinúť podobný produkt vo vlastnej réžii by mohlo vyjsť na niekoľko miliónov, nemusí dávať vývoj softvéru na mieru zdanlivo veľký zmysel. Napriek tomu existuje viacero dobrých dôvodov, prečo firmy niekedy uprednostnia customizovaný vývoj namiesto škatuľového softvéru.

IT Pro: Analýza sentimentu

Biznis je popri objektívnych faktoroch do značnej miery závislý aj od nálad zákazníkov, obchodných partnerov či dodávateľov. Nálady a postoje zúčastnených ovplyvňujú napríklad prijatie produktov a služieb za stanovené ceny. Analýza nálad sa čoraz viac využíva aj na spresňovanie prediktívnych analýz.

IT Pro: Budúcnosť digitálnych identít

Ľudia trávia čoraz viac času v digitálnom svete. Notoricky známe sociálne siete predstavujú akúsi špičku ľadovca. Pre našu budúcnosť sú však dôležitejšie iné spôsoby využitia digitálneho priestoru: vzdialená práca, vzdelávanie, spolupráca vo virtuálnych tímoch a podobné aktivity, ktoré vytvárajú hodnoty a sú kľúčové pre rozvoj znalostnej ekonomiky. Všetky tieto aktivity spája spoločný koncept: digitálna identita.

IT Pro: Ochrana osobných údajov vo svetle novej legislatívy

Databázy so zákazníkmi, zamestnancami a obchodnými kontaktmi – to všetko sú najčastejšie formy osobných údajov, ktoré nájdeme vo väčšine firiem. Ako sú tieto informácie chránené ­zákonom v praxi reálne zabezpečené? To sa ­dozviete v článku na našom webe.

IT Pro: Myslíte na zabezpečenie svojho e-shopu?

Internetové obchody zhromažďujú údaje svojich zákazníkov a prijímajú od nich peniaze. Tieto osobné údaje ukladajú na jednom mieste a často sa ani nestarajú o ich zabezpečenie. Sú preto lákavým a, žiaľ, často aj ľahkým cieľom útočníkov. Poďme sa spoločne zamyslieť nad zabezpečením slovenských obchodov.

 

SOFTVÉR:

Eyeblink

Program eyeblink pomáha používateľom počítačov, ktorí trpia bolesťou, suchosťou očí a inými príznakmi syndrómu suchého oka. ­Väčšina ľudí žmurká podstatne menej pri práci za počítačom a ich oči vysychajú. Andrej Fogelton, autor programu eyeblink, sám trpí syndrómom suchého oka. Ako špecialista v odbore počítačového videnia bol schopný vytvoriť si program, ktorý mu pomáha, a rozhodol sa premeniť ho na startup. Za použitia jeho nového algoritmu eyeblink meria frekvenciu žmurknutí používateľa. Zdravý človek žmurká 10 až 15-krát za minútu. Eyeblink vám pomôže žmurkať viac s využitím interaktívnej notifikácie, ktorá sa vysunie iba v prípade, ak ste dlhšie nežmurkli, a zmizne okamžite po vašom následnom žmurknutí. Eyeblink automaticky upravuje jas monitora s využitím kamery s cieľom vytvorenia komfortu pre vaše oči. Funguje to veľmi podobne ako na vašom mobilnom telefóne.  Stiahnite tu =>>

Flame Painter 3 Pro

Flame Painter je unikátna aplikácia na maľovanie a vytváranie grafických efektov pomocou svetla a plameňa. Využíva virtuálny procedurálny štetec, ktorý sa dá prirovnať k paličke, na ktorej je množstvo malých bodiek akoby na gumičkách, a keď ňou pohybujete v priestore, tieto bodky vytvárajú zvláštne organické útvary, podobné ohnivým plameňom. Častice, ktoré zanechávajú svoje stopy na obraze, sú procedurálne modifikovateľné, takže používateľ môže meniť ich správanie a dosiahnuť efekty šumu, plameňa, látky a vytvárať tak jedinečné grafické diela. Aplikáciu používajú profesionáli aj amatéri. V profesionálnej sfére je to predovšetkým v reklamnom priemysle a dizajne. Aplikáciu využíva Sony Entertainment, Disney, ILM, Lucas Film a mnohí ďalší. Odporúčame vyskúšať, je to silno návykové.  Stiahnite tu =>>

ESET Smart Security

ESET Smart Security a NOD32 Antivirus už vo verzii 8 pre 32- i 64-bitovú edíciu s platnosťou do 15. 4. 2016. Pridávame aj špeciálnu skúšobnú verziu pre ESET Mobile Security 2.0. Stiahnite tu =>>

AIMP v4.0

Univerzálny prehrávač hudobných súborov.  Stiahnite tu =>>

PWGen v2.70

Generátor kryptograficky silných náhodných ­hesiel.  Stiahnite tu =>>

UltraDefrag v7.0.0

Defragmentačný nástroj pre Windows.  Stiahnite tu =>>

Pracujte s titulkami vo videu bez kompromisov

Subtitle Workshop, VLC, Media Player Clasic Home Cinema, SubRip, tsMuxeR, SupRip.  Stiahnite tu =>>

Cyberlink PhotoDirector 5  

PhotoDirector je ucelený program, ktorý Vám umožní spravovať, retušovať a zdieľať Vaše digitálne fotografie. Bonusovou funkciou tohto programu je tvorba slideshow (prezentácií z fotografií). PhotoDirector vsádza na jednoduché ovládanie a prehľadné rozdelenie funkcií do samostatných skupín. To z neho robí výborný nástroj pre kohokoľvek, kto sa nechce učiť pracovať so zložitým programom a súčasne túži po pekných fotografiách. Požiadajte o licenciu zdarmaStiahnite tu =>>

 

FOTOGALÉRIA:

- Canon imagePROGRAF PRO-1000

- Reportáž ISE 2016

- Prídavná optika pre telefóny, fotoaparáty a kamery

 

VIDEÁ:

- Videá z podujatia MWC 2016 (Samsung S7, S7 Edge, Príslušenstvo Sony, Okuliare na virtuálnu realitu, Alcatel IDOL 4, Najmenší powerbank na svete s káblom USB, Elektronické podpisovanie SIGNATUS, Najzaujímavejšie exponáty 4YFN)

- ASUS Chromebit CS10

- Liquid Image OPS series

Všetko o 4G sieťach

Zaujíma vás ako fungujú mobilné siete, prenos údajov, architektúra a aké sú výhody 4G sietí. Pripravili sme pre vás štvordielny video seriál, kde tieto technické záležitosti zrozumiteľnou formou vysvetľuje Patrik Kollaroci, technický riaditeľ ­spoločnosti SWAN mobile 

1. diel Frekvenčné pásma a frekvencie pre 4G

2. diel základňová stanica

3. diel Od LTE k LTE Advanced

4. diel Architektúra LTE sietí

 

HRY:

Aj tento mesiac sa pozrieme do sveta nezá­vislých hier, kde pre vás náš herný tím vyberie tie najlepšie tituly malé aj veľké, novšie aj staršie a hlavne väčšinu aj zadarmo. Ale nezabudneme ani na veľmi výhodné hry kúpiteľné a stiahnuteľné on-line. A ako špeciálny bonus potešíme jednou veľkou výberovkou milovníkov skoro ­zabudnutých hier.

Indie hry zadarmo

Dolly

Dolly je možno len študentský projekt, jednoduchá plošinkovka, čo sa dá prebehnúť za pol hodinku. Ale svojím nádherným, priam umeleckým grafickým podaním, za ktorým nezaostáva ani zvláštna no podmanivá hudba, sa táto hra veľmi odlišuje od bežného priemeru.  Stiahnite tu =>>

Zak McKracken: Between Time and Space – Director’s Cut

Pokračovanie legendárnej adventúry od LucasArts si vzala na starosti skupinka jej nemeckých fanúšikov a vznikla táto hra. Po rokoch práce bez nároku na honorár sme sa dočkali aj anglickej verzie vrátane dabingu. 2,9 GB inštaláciu  stiahnite tu =>>

Blink Gun

Táto maličká logická hra s teleportačnou zbraňou je vytvorená v engine Unity a pracuje v prehliadači, takže netreba nič inštalovať a môžete si skúsiť rozbehnúť hlavu pri kávičke v práci. Pochádza od samo-vývojára Jana Ilavského a výborne sa umiestnila na súťaži Ludum Dare. Zahráte sa na: http://blinkgun.hyperbolicmagnetism.com/

The Rock, the Paper and the Scissors

Opäť jedna z hier, ktorá vznikla ako účastník súťaže nezávislých vývojárov Ludum Dare. Zadanie tentoraz znelo „nekonvenčná zbraň“ a podarilo sa naplniť do bodky. V hre totiž ovládate kovboja, ktorý miesto pištolí používa zbrane ručné – súboje sa vedú v „kameň nožnice papier“.  Stiahnite tu =>>

Tanks of Freedom

Ťahová stratégia v krásnej pixelovej grafike s izometrickým náhľadom. Už tento popis by stačil na vyvolanie nostalgických spomienok a chuti si túto nenápadnú hru vyskúšať. Lenže tá, napriek tomu, že ide len o beta verziu, ponúka prekvapivo komplexnú hrateľnosť a strategickú hĺbku.  Stiahnite tu =>>

Bonus: Internet archive

Mali ste niekedy chuť zahrať si veľmi staré hry, ktoré ste mali na svojom prvom počítači a dnes už nie je možné ich zohnať ani na Good Old Games (gog.com)? Možno vás zachráni projekt Internet archive, ktorý obsahuje aj obrovskú zbierku starých hier. Ponúka navyše pohodlnú funkcionalitu spúšťania cez emulátor priamo v prehliadači. My sme si tak napríklad mohli konečne zahrať legendárny Oregon Trail a bolo to veľmi príjemné nedeľné poobedie. Niektoré hry proste nestarnú. Archív nájdete na adrese: https://archive.org/details/classicpcgames

 

Platené indie hry mesiaca

Firewatch

Firewatch sa ťažko popisuje. Niekto by ho nazval simulátorom turistiky po amerických kopcoch. Grafiku na to má dostatočne kúzelnú. Ale ono to je tak trochu aj adventúrka založená na dialógoch s jedinou postavou, ktorú dokonca ani nevidíte, len počúvate cez vysielačku. Ale taký už je osamelý život požiarneho strážcu na rozhľadni v národnom parku. Našu recenziu čakajte zrejme už v budúcom čísle. K dispozícii na Steame za 20 eur: http://store.steampowered.com/app/383870/

Superhot

Logická FPS hra? Veru tak, aj strieľačka z vlastného pohľadu môže byť prekvapivo namáhavá na mozgové bunky. Špeciálne ak sa v nej čas pohybuje iba vtedy keď sa pohybujete vy. Neverili by ste ako zábavné a zároveň prekvapivo náročné môžu jednotlivé úrovne byť, aj keď sú často len pár sekundové. Naša recenzia už je v príprave, táto novinka si totiž zaslúži pozornosť. K dispozícii na GOG.com za 21 eur: http://www.gog.com/game/superhot

Stardew Valley

Simulátor farmárčenia v pixel-artovej grafike? K tomu prvky budovania vzťahov, súboje, stavba domu, rybárčenie, ťaženie, NPS postavy a questy. A samozrejme troška toho craftovania predmetov. A dojenia mlieka. Vlastne tu môžete robiť všetko, až po jazdenie na poníkovi. Celé dohromady to je nádherná ukludňujúca hra, ktorá je zábavnejšia, než by ste čakali. Ak bude miesto, čakajte recenziu. K dispozícii na GOG.com za 14 eur: http://www.gog.com/game/stardew_valley

Zobrazit Galériu

Redakcia PC REVUE

Všetky autorove články
PC REVUE plus

Pridať komentár