SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Panasonic LUMIX S5IIx : Všestranný umelec za pár drobných

0

Panasonic niekoľko mesiacov po uvedení budgetovej full frame bezzrkadlovky S5II plní sľub a prináša jej sesterský model S5IIx, zameraný ešte viac na video. Ako prezrádza označenie, novinka vychádza z modelu S5II a z hardvérovej aj funkčnej stránky obsahuje všetko, čo tento model, pridáva však niekoľko funkcií, ktoré budú zaujímať predovšetkým aktívnych filmárov. Pre majiteľov S5II Panasonic pripravuje aktualizáciu firmvéru, ktorá pridá obľúbené funkciu maľovania svetlom a niekoľko ďalších zlepšení aj do tohto modelu.

Na pripomenutie, model S5II, respektíve S5IIx je pre Panasonic prelomový hlavne tým, že ako prvá bezzrkadlovka výrobcu používa hybridný ostriaci systém s fázovým aj kontrastným zaostrovaním. Oba sú priamym nástupcom modelu S5, ktorý je vlastne najnižším a najlacnejším modelom radu S s bajonetom L-Mount. Majú novo vyvinutý 24 Mpx 35 mm full frame snímač BSI-CMOS a nový výkonný obrazový procesor L2, vytvorený spoločne s vývojármi spoločnosti Leica. Snímač podporuje vôbec po prvýkrát v bezzrkadlovkách Panasonic hybridné automatické zaostrovanie s fázovou detekciou a nový procesor poskytuje vynikajúcu kvalitu obrazu.

Nový hybridný systém automatického zaostrovania ponúka fázové meranie v 779 oblastiach, dokáže rozpoznať cieľové objekty v náročných podmienkach, napríklad pri nízkom kontraste alebo silnom protisvetle, a po uzamknutí ich sleduje, aj keď sú v zábere iné pohybujúce sa objekty. K dispozícii je aj kontinuálne automatické zaostrovanie počas zmeny ohniskovej vzdialenosti (vyžaduje upgrade firmvéru objektívov) a mikroautomatické nastavenie zaostrenia. Oproti pôvodnému modelu S5 dostali novinky podstatne širšie možnosti pri nahrávaní videa vrátane interného 10-bitového 4:2:0 6K (3:2) a 5,9K (16:9) pri 30 sn./s a 4:2:2 C4K a 4K pri až 60 sn./s. Nový systém riadenia tepla s aktívnym chladením umožňuje neobmedzený čas záznamu (do rozlíšenia 4K/DCI 4K60p). To je, mimochodom, v tejto kategórii veľká konkurenčná výhoda. Kamery podporujú aj nahrávanie HFR (vysoká snímková frekvencia) s rýchlosťou až 120 snímok za sekundu, aj keď iba vo full HD rozlíšení, a spomalené nahrávanie s rýchlosťou až 180 snímok za sekundu. Interný záznam fotografií a videa je možný na dvojicu kariet SDXC, tentoraz vo verzii UHS-II, takže možno interne nahrávať video do dátového toku 400 Mb. Verzia S5IIx navyše natívne podporuje výstup RAW videa cez HDMI na externý rekordér Atomos Ninja V+ v rozlíšení 5,9K 12 bit do snímkovej frekvencie 30p s odčítaním celého snímača alebo 4,1K (17:9), prípadne 3,5K (4:3) do 50, respektíve 60p z APS-C časti snímača. Táto funkcia je dostupná vo forme plateného upgradu DMW-SFU2 aj pre model S5II.

Model S5IIx však okrem toho prináša záznam na disk SSD USB pripojený cez USB-C. Na tento disk môžete nahrávať záznam Apple ProRes s dátovým tokom až 1,9 Gb/s či záznam v All Intra kodeku. S5IIx tiež umožňuje streamovanie cez Wi-Fi aj LAN (pomocou adaptéra) a USB tethering so smartfónom, teda priame ovládanie a záznam do smartfónu pripojeného cez USB-C. S5IIx je takisto prvá bezzrkadlovka Panasonic v čiernej farbe. Ako efekt je to síce pekné, žiaľ, tejto móde podľahli aj horné kolieska prepínania režimov, na ktorých sú teraz na čiernom podklade nevýrazné nápisy, navyše neembosované, takže v horších svetelných podmienkach je problematické nájsť požadovaný režim. Toto je vec, ktorá sa veľmi nepodarila a výrobca by to mal prehodnotiť.

Vo fotorežime má S5IIx štandardne funkciu kreslenia svetlom. Ide o režim nočného fotenia s dlhou expozíciou, pri ktorom sa vytvorí fotka a počas dlhšieho času sa už zaznamenávajú iba miesta, kde sa mení svetlo. Dajú sa takto vytvoriť zaujímavé kreácie s maľovaním svetlom, s fotením svetelných stôp áut, lietadiel, hviezd a podobne.

Lumix S5IIx rovnako umožňuje voľbu viacerých obrazových profilov vrátane V-Log/V-Gamut s dynamickým rozsahom viac ako 14 EV. K dispozícii je aj pomerne unikátna funkcia REAL TIME LUT, ktorá umožňuje načítať tabuľky farebnej gradácie LUT na kartu SD a používať ich v kamere na náhľad, ale aj na priamu aplikáciu na video alebo fotografie.

Táto funkcia nemá význam pre klasických filmárov, ktorí spracúvajú farby v postprocese, priama aplikácia tabuliek LUT sa však môže hodiť napríklad práve pri streamovaní, keď obraz priamo vysielate na internet. K dispozícii sú aj profesionálne pomôcky ako Waveform monitor, Vectorscope a Zebra, ktoré už poznáme z  modelov S1H a GH6, zameraných na video, systémová frekvencia 24p a funkcia Synchro Scan. Zvuk v kvalite 48 kHz/24 bit možno nahrávať pomocou vstavaného alebo externého mikrofónu, zatiaľ čo nahrávanie vo vysokom rozlíšení 96 kHz/24 bit je možné pomocou externých mikrofónov s adaptérom DMW-XLR1.

Lumix S5IIx rovnako ako S5II podporuje sériové snímanie rýchlosťou 9 snímok za sekundu s mechanickou uzávierkou a 30 snímok za sekundu s elektronickou uzávierkou (s možnosťou zachytiť až 300 snímok) a 96-megapixelový režim s vysokým rozlíšením (JPEG/RAW). Snímač pracuje s technológiou Dual Native ISO, ktorá využíva dvojicu prepínateľných analógových obvodov, ktoré majú rozdielne nastavenie základnej citlivosti. Tým sa minimalizuje šum, rozširuje dynamický rozsah a možno tak dosiahnuť maximálnu citlivosť ISO 51 200 (204 800 pri rozšírených nastaveniach). V režime Normal je nastavenie citlivosti na hodnotách ISO 100 a 640, ale v režime V-Log ISO 640 a 4000. Prínos tohto riešenia je viditeľný hlavne na záberoch za zlých svetelných podmienok ktoré sú takmer úplne bez šumu.  

Keďže sú kamery S5II a S5IIx v ostatných parametroch v podstate identické, je zbytočné ich tu opisovať znova. Prehľad väčšiny funkcií si môžete prečítať v recenzii Lumix S5II vo februárovom čísle NEXTECH. Ako z uvedených informácií vyplýva, najväčšia zmena a benefit je pri S5IIx záznam na externý disk SSD prostredníctvom USB-C. Na testovanie som používal odolný externý disk SSD SanDisk G-Drive SSD 1 TB. Záznam na externý SSD Panasonic prvýkrát použil na svojej vlajkovej lodi vo formáte MFT Lumix GH6. Pri nej však ide najmä o rozšírenie záznamovej kapacity hlavne pri zázname Apple ProRes s vysokým dátovým tokom. GH6 totiž vďaka kombinácii slotov CF Expres Typ B a SDXC UHS – II umožňuje aj interný záznam ProRes s dátovým tokom až 1,9 Gb/s. S5IIx má iba dva sloty SDXC, ktoré takýto záznam neumožňujú, preto je použitie externého SSD vítaná možnosť.

Napriek mnohým benefitom netreba zabúdať na to, že S5IIx je v rámci full frame bezzrkadloviek predsa len najnižší model, čo sa prejavuje predovšetkým nižším výkonom obrazového procesora oproti modelu GH6, ktorý využíva novú generáciu procesora Venus Engine. Preto videorežimy 4K a C4K s frekvenciou viac ako 30p zvláda S5IIx iba z výrezu APS-C, nie z celého snímača, čo, samozrejme, spôsobuje, že v týchto režimoch treba počítať s crop faktorom a v zozname režimov nenájdete záznam 4K 100/120p. To sú veci, ktoré síce pred nákupom treba brať do úvahy, ale veľa hobby filmárov sa bez nich vie zaobísť.

Na druhej strane vzhľadom na to, ako Panasonic nastavil cenovú politiku, vychádzajú modely S5II a S5IIx v pomere cena/výkon veľmi zaujímavo a ťažko budú hľadať plnohodnotnú konkurenciu. Ak sa navyše vo väčšej miere zaoberáte aj videom, potom je na zváženie, či neveľký príplatok za S5IIx nestojí za to. Nahrávanie v ProRes každý hneď nevyužije, ale prečo nemať takú možnosť. Nahrávanie na SSD však nie je iba o ProRes, pokiaľ máte SSD pripojený, ukladajú sa naň všetky fotky aj videá. Preto veľmi dobre poslúži aj v prípadoch, že potrebuje niekoľkohodinový záznam v 4K. Vďaka aktívnemu chladeniu nemá S5IIx s nepretržitým záznamom v 4K žiadny problém. Na lepšiu predstavu, vo formáte MOV 4K/30p 4:2:2 10 bit (150 Mb/s) na 1 TB SSD nahráte viac ako 14 hodín záznamu. Pri C4K 60p vo formáte ProRes HQ 422 s dátovým tokom 1,9 Gb/s na rovnakú kapacitu zaznamenáte asi 30 minút záznamu.

Ak si to zhrnieme, nový Lumix S5IIx za stále veľmi prijateľnú cenu ponúka špičkovú kvalitu obrazu pri fotení aj pri videu. Možnosť nahrávania na externý disk SSD cez USB-C vo formáte ProRes alebo na externý rekordér cez HDMI vo formáte RAW ho potom posúva o kategóriu vyššie – do rúk aktívnych filmárov. Vzhľadom na kompatibilitu s V-Log a V-Gamut sa uplatní aj vo väčších produkciách ako druhá kamera ku kamerám Varicam, s ktorými ho možno farebne zladiť. Najväčšou novinkou však zostáva systém fázového zaostrovania, ktorý ďalej zvyšuje použiteľnosť a kvalitu záznamu. Pochopiteľne, dá sa očakávať, že Panasonic nezostane iba pri modernizácii S5II a S5IIx, ale časom sa dočkáme aj pokračovania modelov radu S1xx s fázovým zaostrovaním a novou generáciou procesora Venus Engine. Kedy to však bude, je zatiaľ vo hviezdach, jasné je iba to, že rozhodne nepôjde o cenovú konkurenciu S5IIx.

Takže ak uvažujete o kvalitnej univerzálnej kamere na foto aj video s full frame snímačom, špičkovým stabilizátorom a nepreberným množstvom záznamových možností, mal by byť Lumix S5IIx na vašej kandidátke.  

Verdikt

Špičková bezzrkadlovka s pokročilými funkciami na video a vynikajúcim zaostrovaním.

Kľúčové špecifikácie

24 Mpx snímač BSI CMOS s fázovou detekciou na snímači, bajonet L-Mount, snímanie s el. uzávierkou rýchlosťou až 30 sn./s s C-AF a snímaním v režime RAW, 96 Mpx režim viacnásobného snímania v ultravysokom rozlíšení, snímanie videa 6K 3:2 s až do 30p (4:2:0 10-bit.), 6K alebo DCI/UHD 4K z celej šírky snímača až do 30p, DCI/UHD 4K až do 60p (S35), neobmedzený čas záznamu, záznam ProRes na externý SSD, živé streamovanie cez Wi-Fi, USB tethering so smartfónmi, snímač s dvojitým konverzným zosilnením s explicitnou voľbou zosilnenia Dual Native ISO, aktívne chladenie, dva sloty na karty SD UHS-II, fotorežim Live View Compozite

Cena: 2499 EUR (telo) 

Objektívy:

Lumix S Pro 24-70mm f/2.8:              1999 EUR
Lumix S Pro 70-200mm F2,8 O.I.S..:  2299 EUR 

Hodnotenie:

+ Kvalita fotografií aj videa, zaostrovanie, možnosti záznamu, výborný hľadáčik OLED, dynamický rozsah 14 EV, výborný stabilizátor, záznam na externý SSD, veľký HDMI

- Pri slabšom svetle nečitateľné popisy na ovládačoch

 

Službu porovnania cien produktov zabezpečuje portál Pricemania.sk
Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať